Yardım ve Öneriler

Yeni Kanun kapsamındaki kredilerin faiz oranı ne olacak?

Kanun'da herhangi bir faiz oranı belirlenmediği gibi, kısa vadede faizlerin düşmesini sağlayacak bir sübvansiyon mekanizması da bulunmamaktadır. Dolayısıyla faizler, geçmişte olduğu gibi piyasa şartlarına göre değişim gösterecektir.
Diğer taraftan, Kanun'un tüketiciler için getirdiği en önemli değişikliklerden birisi, tüketicilerin değişken faizle de kredi kullanabilme olanağıdır. Kanun'un yürürlüğe girmesiyle beraber, tüketiciler;
Sabit
Değişken
Sabit + Değişken

faiz oranlarına sahip konut kredisi kullanacaklardır.
Kanun'da Değişken faiz oranlarına baz teşkil edecek endeks veya endekslerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ("TCMB") tarafından belirlenmesi öngörülmüştür. Ancak henüz, taslak da olsa, bu yönde bir yönetmelik yayımlanmadığı için, söz konusu endeksler belirsizdir.
Değişken faiz oranlarının en büyük özelliği, piyasadaki faiz oranlarına paralel olarak, sözleşmelerde belirlenecek aylık, üç aylık gibi dönemlerde değişmesi, dolayısıyla tüketicilerin ödedikleri taksitlerin yukarıda belirtilen dönemlerde azalmasını veya (belirlenecek azami oranlar kapsamında) artmasını beraberinde getirmesidir.

İlgili sorular

  1. Mortgage'a nasıl başvurabilirim? Gerekli belgeler nelerdir?

    Kredi başvurunuzu size en yakın Garanti şubesine gerekli belgelerle birlikte yapabilirsiniz. Gerekli belgeler: başvuru formu, nüfus cüzdanı aslı, serbest çalışanlar için vergi levhası, son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu.

  2. İnşa halindeki konutlara kredi kullandırılması mümkün olabilecek mi?

    Kanun'da, inşa halindeki konutlara kredi sağlanmasını kısıtlayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti