VIOP

VİOP işlemleri Garanti’de.

.

VIOP işlemlerinizi Garanti’de yapmak çok kolay! Garanti sizin için, Garanti Yatırım Şubeleri, Garanti İnternet ve 444 0 333 Alo Garanti ile BİAŞ'ta Vadeli İşlem ve Opsiyon işlemlerinize aracılık ediyor.

 Detaylı bilgi için tıklayınız.

VİOP hakkında, Garanti Yatırım Merkezleri aracılığıyla, şubeniz üzerinden Yatırım Merkezlerimiz’e yönlendirilerek, ya da Seans Odalarımız’ı arayarak bilgi alabilirsiniz.

VİOP hesabı açma işlemini Garanti İnternet Yatırım İşlemleri menüsü VİOP adımını kullanarak yapabilirsiniz.

 • Özellikler
  • VİOP sözleşmelerinde alım-satıma dayanak varlığın niteliği, miktarı ve vadesi standart olarak belirlenmiştir. 
  • Organize bir borsada işlem görürler. Türkiye'de Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve teminat sistemi ile takas kurumunun garantisi altındadırlar. İşlem yapmak isterseniz, sözleşme bazında belirlenen teminatları yatırmakla yükümlü olursunuz.
  • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler. Vade sonundan önce ters işlemle pozisyon kapatılır, teslimat zorunlu değildir.
  • Kar ve zarar günlük olarak hesaplanır, ilgili hesabınıza yansıtılır.
  • Vadeli işlem piyasaları ise, spot piyasalardan farklı olarak bugünden alınıp satılan sözleşme yükümlülüklerinin belirlenmiş vadede ortaya çıktığı piyasalardır.

  VİOP'da işlem gören sözleşmeler ve vadeleri

  VİOP'da endeks, döviz, faiz ve emtia gruplarından sözleşmeler kendi türü için belirlenmiş standart vadelerle işlem görmektedir. 

   SözleşmelerSözleşme BüyüklükleriMin. Fiyat AdımıSözleşme Vadeleri
  Endeks BIST-30 Endeksi (BIST-30 Endeks Değeri/10) TL 0,025 (25 Endeks puanı) Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık vadelidir. Aynı anda en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görmektedir. Bu üç vade ayından biri Aralık ayı değilse, Aralık vade ayı ayrıca işleme açılarak dört sözleşme işlem görür.
  BIST-100 Endeksi (BIST-100 Endeks Değeri/10) TL 0,025 (25 Endeks puanı) İçinde bulunulan aya en yakın iki vade ayına ait sözleşmeler işlem görür.
  Döviz USD / TL 1,000 $ 0,0005 (0,5 TL değerinde) Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık vadelidir. Aynı anda en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görmektedir. Bu üç vade ayından biri Aralık ayı değilse, Aralık vade ayı ayrıca işleme açılarak dört sözleşme işlem görür.
  EURO / TL 1,000 EUR 0,0005 (0,5 TL değerinde)
  Faiz Gösterge DİBS 10,000 TL (nominal) 0,01 (1 TL değerinde) Her bir dayanak varlık için, ihraç tarihini takip eden ay ve bu ayı takip eden ikinci ve dördüncü ay olmak üzere toplam üç vade ayı işleme açılır.
  Emtia Ege Standart 1 Pamuk 1,000 kg 0,005 (5 TL değerinde) İşlem tarihini takip eden yıl içindeki Mart, Mayıs, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarına ait sözleşmeler işlem görür.
  Anadolu Kırmızı Sert Buğday 5,000 kg 0,005 (2,5 TL değerinde) Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Aralık aylarından en yakın iki vade ayına ait sözleşmeler işlem görür.
  Altın (Külçe) 100 gr. 0,005 (0,5 TL değerinde) Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık vadelidir. İşlem tarihine en yakın üç vade ayına ait sözleşmeler işlem görmektedir.
 • Avantajlar
  • Kaldıraç Etkisi: VİOP'da kaldıraç etkisi ile, sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, kredili alış ve açığa satış işlemlerinde büyük pozisyonlar alabilirsiniz. Sözleşme değerinin yaklaşık onda biri oranında başlangıç teminatı ödeyerek, ilgilendiğiniz yatırım aracının karını ya da zararını elde edersiniz.
  • Açığa Satış Kolaylığı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası size açığa satış imkânı tanır.
  • Vergi Avantajı*: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda işlem gören Endeks Sözleşmeleri ve Tek Hisseye Dayalı Sözleşmeler için stopaj uygulanmaz. Vadeli işlemler vergilendirmesi için tıklayın. 
  • Portföy Çeşitliliği: VİOP'da bulunan sözleşmeler portföy yöneticilerine, portföylerini çeşitlendirme ve risklerini etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunar.
  • Korunma (Hedging): Vadeli işlemler sözleşmeleri üretici, ithalatçı, ihracatçı, yatırımcı ve tüm reel sektörü; faiz, kur ve fiyat riskine karşı korur.
  • Teminatların nemalandırılması: VİOP sözleşmesi almak için TL olarak gönderdiğiniz teminat tutarları Takasbank tarafından nemalandırılır.

  * Diğer tüm döviz, faiz, emtia sözleşmeleri için 2009 yılında açılan pozisyonlardan elde edilen, alım satım komisyonu dikkate alındıktan sonra oluşan net kar üzerinden "% 10" stopaj kesilecek, bu sözleşmelerde 2008 yılında açılan pozisyonlar kapanırken yine "% 0" stopaj uygulanacaktır.

 • Sıkça Sorulan Sorular

  "Yardım ve Öneriler" bölümümüzden aşağıdaki soruların sizin için faydalı olabileceğini düşündük...

  VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır. Etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.

  Detaylı bilgi

  İnternetten VIOP işlemleri yaparken işlem saatleri, teminat gönderme, teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) ve temerrüt esasları nelerdir?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerini VIOP seans saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Seans bitiminden itibaren ilk 10 dk içinde verdiğiniz emirler iptal edilecektir.

  Detaylı bilgi

  İnternetten yapacağım VIOP işlemleri için teminatlarım ne olmalıdır?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın belirlemiş olduğu teminatları yatırmanız gerekmektedir.

  Detaylı bilgi

  Garanti'li VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

  VIOP işlemlerinizi Garanti Bankası üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti İnternet üzerinden...

  Detaylı bilgi

İlginizi çekebilir...

Hisse Senedi

Yatırımlarınızı devlet garantisiyle değerlendirin, güvenli getiri elde edin.

Hisse Senedi

Yatirim Uzmani Garanti

Yatirim Uzmani Garanti, size en uygun yatırım seçeneklerini önerir.

Yatirim Uzmani Garanti

Garanti İnternet/Garanti Cep

Parolamı nasıl alabilirim?

Parolamı nasıl alabilirim?