Yardım ve Öneriler

VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

Kaldıraç Etkisi: VIOP'ta kaldıraç etkisi ile yatırımcıya sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, (sadece belirlenen oranda ödenen başlangıç teminatı ile) kredili alış ve açığa satış işlemlerinde olduğu büyük pozisyonlar alınabilmesine imkan verilmektedir. Sözleşme değerinin yaklaşık onda biri bir oranda başlangıç teminatı yatırılarak yatırım yapılan ilgili yatırım aracının karı veya zararı elde edilebilmektedir.
Açığa Satış Kolaylığı: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır.
Vergi Avantajı*: Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda işlem gören Endeks Sözleşmelerinde stopaj 31 Aralık 2009'a kadar "% 0" olarak uygulanacaktır.
Portföy Çeşitliliği: VIOP'ta bulunan sözleşmeler portföy yöneticilerine, portföylerini çeşitlendirme ve risklerini etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.
Korunma (Hedging): Vadeli işlemler sözleşmeleri üretici, ithalatçı, ihracatçı, yatırımcı ve tüm reel sektör için faiz, kur, fiyat riskine karşı korunma imkanı sağlar.
Teminatların nemalandırılması: Yatırımcı tarafından VIOP sözleşmesi almak için TL olarak gönderilen teminat tutarları Takasbank tarafından nemalandırılmaktadır.
*Diğer tüm sözleşmeler (Döviz, Faiz, Emtia) için 2009 yılında açılan pozisyonlardan elde edilen (alım satım komisyonu dikkate alındıktan sonra oluşan net) kar üzerinden "% 10" stopaj kesilecektir.

İlgili sorular

  1. Almış/Satmış olduğum sözleşmelerde yatırmış olduğum teminatın sürdürme teminatının altına indiğinden nasıl haberim olacak?

    Temerrüt durumuna düşmemek için ertesi iş günü saat 13.30 'a kadar internet üzerinden belirtilen teminat tutarını yatırmanız gerekmektedir.

  2. Garanti'li VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

    VIOP işlemlerinizi Garanti Bankası üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti İnternet üzerinden...

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti