Yardım ve Öneriler

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) nedir? Özellikleri nelerdir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ( VİOP ) vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satıldığı yerdir. Alınıp satılan bu sözleşmelere Türev araçlar denmektedir. Şubat 2005 tarihinde İzmir'de işleme açılmıştır.
Vadeli işlem sözleşmesi:
Vadeli işlem sözleşmeleri belli bir miktardaki mal veya finansal aracın ileri bir tarihte belirli fiyattan alma veya satma sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerde alım/satıma dayanak varlığın niteliği, miktarı ve vadesi standart olarak belirlenmiştir.
Vadeli işlem piyasaları ise, spot piyasalardan farklı olarak bugünden alınıp satılan sözleşme yükümlülüklerinin belirlenmiş vadede ortaya çıktığı piyasalardır.

  • Organize bir borsada işlem görürler. Türkiye'de Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ve teminat sistemi ile takas kurumunun garantisi altındadırlar. İşlem yapmak isteyen yatırımcılar, sözleşme bazında belirlenen teminatları yatırmakla yükümlüdürler.
  • Vade sonuna kadar alınıp satılabilirler, vade sonundan önce ters işlemle pozisyon kapatılır, teslimat zorunlu değildir.
  • Kar/ zarar günlük olarak hesaplanır ve ilgili hesaba yansıtılır.
  • Kaldıraç etkisi ile yatırımcıya sözleşmenin değeri kadar yatırım yapmadan, (sadece belirlenen oranda ödenen başlangıç teminatı ile) alım/satım hakkı tanır.

Sorularınız ve bilgi almak için 444 0 333 Alo Garanti'yi arayabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Garanti'li VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

    VIOP işlemlerinizi Garanti Bankası üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti İnternet üzerinden...

  2. İnternetten yapacağım VIOP işlemleri için teminatlarım ne olmalıdır?

    İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın belirlemiş olduğu teminatları yatırmanız gerekmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti