Yardım ve Öneriler

İnternetten VIOP işlemleri yaparken işlem saatleri, teminat gönderme, teminat tamamlama çağrısı (Margin Call) ve temerrüt esasları nelerdir?

İnternet üzerinden yapacağınız VOB İşlemlerini VIOP seans saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz.
Seans bitiminden itibaren ilk 10 dk içinde verdiğiniz emirler iptal edilecektir. (16.40- 16.50 arası) 16.50'dan sonra vereceğiniz emirler ertesi gün seans açılışıyla beraber borsaya iletilecektir.
9.15- 12.00   : Normal Seans
12.00- 13.00 : Öğle Arası
13.00- 16.40 : Normal Seans(devam)
16.55           : Uzlaşma Fiyatlarının ilanı ve Teminat Tamamlama Çağrılarının Yayınlanması
İnternet üzerinden yapacağınız VIOP işlemlerinde emir iletebilmek için teminat gönderme son saatiniz 15.30; Serbest teminatınızı çekmek için talimat verme son saatiniz ise 14.30 olarak belirlenmiştir.
Sürdürme Teminatı:  Yatırımcının başlangıç teminatını yatırdıktan ve alım/satım işlemini gerçekleştirdikten sonra hesapta bulunması gereken teminat tutarı sürdürme teminatıdır. Sürdürme teminatı VIOP tarafından başlangıç teminatının %75'i olarak belirlenmiştir.
Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call): Yatırımcının başlangıçta yatırmış olduğu teminat (başlangıçteminatı), sürdürme teminatı seviyesi veya altına düşerse, kalan teminatının başlangıç teminat tutarına tamamlanması talep edilir. Teminat tamamlama çağrıları seansın bitiminden sonra uzlaşma fiyatının açıklanmasıyla birlikte yapılır.

 • Örnek:   USD /TL sözleşmesi için:
  Başlangıç Teminatı: 150 TL , Sürdürme Teminatı:112.5 TL' dir.
  Kalan Teminat 112.5 TL'nin altına düştüğünde (Örn: 100TL ) müşteriye 150TL - 100 TL = 50 TL Teminat Tamamlama Çağrısı yapılacaktır.

İlgili sorular

 1. Garanti'li VIOP işlemlerini nasıl yapabilirim?

  VIOP işlemlerinizi Garanti Bankası üzerinden 2 şekilde yapabilirsiniz: Yatırım Merkezlerimiz aracılığıyla ya da Garanti İnternet üzerinden...

 2. İnternetten yapacağım VIOP işlemleri için teminatlarım ne olmalıdır?

  İnternet üzerinden yapacağınız VIOP İşlemlerinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın belirlemiş olduğu teminatları yatırmanız gerekmektedir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti