Yardım ve Öneriler

Şifrematik nedir, nasıl çalışır? Boyutları nedir ve bana ne sağlar? Alo Garanti ve Şirketlerin İnternet Şubesi için de kullanabilir miyim?

Şifrematik, Garanti Bankası İnternet Şubesi kullanımınızda ekstra güvenlik sağlayan "Tek Kullanımlık Şifre" üretme cihazıdır. Şifrematik'te üretilen bir şifre ile İnternet Şubesi'nde işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, siz ya da Şifrematik kullanan bir başkası aynı şifreyi bir kez daha kullanamaz. Böylece İnternet Şubesi işlemlerinizi ekstra güvenlik altında gerçekleştirebilirsiniz.
İnternet Şubesi'nde yeniden bir işlem yapmak istediğinizde Şifrematik'inizle kolayca yeni bir şifre oluşturur ve işleminizi tamamlarsınız.
Şifrematik'inizi her zaman yanınızda taşıyabilir, istediğiniz her yerden İnternet Şubesi'ne güven içinde ve kolayca erişebilirsiniz.
Her Şifrematik kullanımında değişik bir şifre üretileceğinden ekstra güvenlik kazanmış olacaksınız.
Şifrematik, 2 taraflı çalışan bir sistemdir. Sistemin bir bacağı Sunucu, diğer bacağı da Şifrematik cihazıdır. Şifrematik sunucusu merkezimizde, cihaz ise müşterilerimizde bulunur. Bu iki birim arasında, kablolu ya da kablosuz, herhangi bir iletişim yoktur. Sunucu, Şifrematik cihazının üreteceği şifreleri önceden bilir ve İnternet Şubesi'ne girişte tam olarak doğru bir şifre girilip girilmediğini denetler. Şifrematik cihazı kendisinden beklenmeyen bir şifre üretmişse ya da farklı bir cihazla üretilen şifre ile belirli bir kullanıcının İnternet Şubesi'ne giriş denenirse, sunucu bu şifrenin doğru Şifrematik cihazından gelmediğini anlayarak girişi engeller.
Sistem oldukça basit bir modelle çalışır, bu sebeple hata üretme olasılığı oldukça düşüktür. Sunucu ile Şifrematik cihazı, müşterilerimize gönderilmeden önce aralarında ilişkilendirilir. Önceden senkronize edilen cihazlarda hangi anda hangi şifrenin üretileceği karmaşık bir denklem yardımıyla belirlenir. Şifrematik cihazı, şifre üretme aşamasında bu denklemden faydalanarak bir sayı üretir ve sunucu sistem de aynı denklem vasıtasıyla ürettiği sayıyla cihazın ürettiği sayıyı karşılaştırır ve onaylarsa giriş başarılı olur. Denkleme sokulan girdiler, işlem zamanı ve işlem sırası yani olay ve olay anı olarak ifade edilebilir.
Şifrematik'in boyu 7.5 cm ve eni 4.7 cm'dir.
Dilerseniz Şifrematik'inizi İnternet Şubesi'nden Tanımlamalar Menüsü, Şifrematik İşlemleri adımından, Alo Garanti şifresi üretmesi için de tanımlayabilirsiniz.
Şirketlerin İnternet Şubesi'ni kullanan tüzel müşterilerimiz her alt kullanıcı için Şifrematik'ten faydalanabilirler.

İlgili sorular

  1. Şifrematik'in PIN Kodu nedir? Unutursam ya da değiştirmek istersem ne yapacağım?

    Şifrematik PIN Kodu, Şifrematik ile şifre üretmenizi için sizin belirleyeceğiniz bir güvenlik kodudur. PIN Kodunu 5 defa yanlış girerseniz Şifrematik'iniz kilitlenecektir.

  2. Şifrematik'le nasıl şifre üreteceğim? Teslim aldığım Şifrematik'i nasıl kullanmaya başlayacağım? Kilitlenirse ne yapmalıyım?

    Şifrematik'inizin sağ alt köşesinde bulunan ok işaretli tuşa basın. Ekranda PIN yazısı çıktığında, önceden belirlediğiniz 4 basamaklı PIN kodunuzu giriniz.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti