Yardım ve Öneriler

Şifrematik nedir, nasıl çalışır? Boyutları nedir ve bana ne sağlar? Alo Garanti ve Şirketlerin İnternet Şubesi için de kullanabilir miyim?

Şifrematik, Garanti Bankası İnternet Şubesi kullanımınızda ekstra güvenlik sağlayan "Tek Kullanımlık Şifre" üretme cihazıdır. Şifrematik'te üretilen bir şifre ile İnternet Şubesi'nde işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, siz ya da Şifrematik kullanan bir başkası aynı şifreyi bir kez daha kullanamaz. Böylece İnternet Şubesi işlemlerinizi ekstra güvenlik altında gerçekleştirebilirsiniz.
İnternet Şubesi'nde yeniden bir işlem yapmak istediğinizde Şifrematik'inizle kolayca yeni bir şifre oluşturur ve işleminizi tamamlarsınız.
Şifrematik'inizi her zaman yanınızda taşıyabilir, istediğiniz her yerden İnternet Şubesi'ne güven içinde ve kolayca erişebilirsiniz.
Her Şifrematik kullanımında değişik bir şifre üretileceğinden ekstra güvenlik kazanmış olacaksınız.
Şifrematik, 2 taraflı çalışan bir sistemdir. Sistemin bir bacağı Sunucu, diğer bacağı da Şifrematik cihazıdır. Şifrematik sunucusu merkezimizde, cihaz ise müşterilerimizde bulunur. Bu iki birim arasında, kablolu ya da kablosuz, herhangi bir iletişim yoktur. Sunucu, Şifrematik cihazının üreteceği şifreleri önceden bilir ve İnternet Şubesi'ne girişte tam olarak doğru bir şifre girilip girilmediğini denetler. Şifrematik cihazı kendisinden beklenmeyen bir şifre üretmişse ya da farklı bir cihazla üretilen şifre ile belirli bir kullanıcının İnternet Şubesi'ne giriş denenirse, sunucu bu şifrenin doğru Şifrematik cihazından gelmediğini anlayarak girişi engeller.
Sistem oldukça basit bir modelle çalışır, bu sebeple hata üretme olasılığı oldukça düşüktür. Sunucu ile Şifrematik cihazı, müşterilerimize gönderilmeden önce aralarında ilişkilendirilir. Önceden senkronize edilen cihazlarda hangi anda hangi şifrenin üretileceği karmaşık bir denklem yardımıyla belirlenir. Şifrematik cihazı, şifre üretme aşamasında bu denklemden faydalanarak bir sayı üretir ve sunucu sistem de aynı denklem vasıtasıyla ürettiği sayıyla cihazın ürettiği sayıyı karşılaştırır ve onaylarsa giriş başarılı olur. Denkleme sokulan girdiler, işlem zamanı ve işlem sırası yani olay ve olay anı olarak ifade edilebilir.
Şifrematik'in boyu 7.5 cm ve eni 4.7 cm'dir.
Dilerseniz Şifrematik'inizi İnternet Şubesi'nden Tanımlamalar Menüsü, Şifrematik İşlemleri adımından, Alo Garanti şifresi üretmesi için de tanımlayabilirsiniz.
Şirketlerin İnternet Şubesi'ni kullanan tüzel müşterilerimiz her alt kullanıcı için Şifrematik'ten faydalanabilirler.

İlgili sorular

  1. İşlemin Parmak İzi nedir? Mobil İmza'yla giriş yaparsam, parolama ve şifreme ne olur? Şifrematik veya Cep Şifrematik'im varsa ne olur?

    Her bir imzalama işleminde o işlemin onay kodu olarak sadece o işleme özel bir parmak izi oluşturulur.

  2. Sadece Mobil İmza'yı kullanarak Garanti İnternet'e nasıl giriş yapabilirim? Cep Telefonu numaramı başka bir operatöre taşırsam eski Mobil İmzam ile sorunsuz giriş yapabilir miyim?

    Garanti İnternet Tanımlamalar Menüsü Mobil İmza adımı Ayarlar seçeneğinden tanımlama ile Garanti İnternet'e girişlerinizde mobil imzanızı kullanabilirsiniz.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti