Yardım ve Öneriler

Mobil imza, Elektronik İmza / Elektronik Sertifika / Nitelikli Elektronik Sertifika nedir? İşlem sırasında hata alırsam ne yapmalıyım? Elektronik imzaya ilişkin düzenlemeler nelerdir?

Mobil İmza, elektronik ortamlarda kullanabileceğiniz kimlik kartınız olan nitelikli elektronik sertifika'yı rahatça almanızı ve kullanmanızı sağlayan bir servistir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve Islak İmza ile eşdeğer Elektronik İmza'nın GSM SİM kartları kullanılarak atılmasını sağlar.
Elektronik sertifika, imza sahibinin kimlik bilgilerini ve atılmış bir elektronik imzayı doğrulamak için gereken "imza doğrulama verisi" içeren elektronik kayıt veya dosyaya verilen isimdir.
Elektronik sertifikalar, atılan imzanın doğruluğunun teyit edilebilmesi için gereklidir.
Islak imzaya eşdeğer elektronik imza atılabilmesini sağlayan "Nitelikli Elektronik Sertifika"larda, sertifikanın "nitelikli sertifika" olduğuna dair bir ibare, hangi ESHS tarafından yayınlandığı, sertifikanın geçerlilik süresi ve sertifikanın seri numarası gibi bilgiler de bulunur.
GSM şebekesi dışında olduğunuzda ya da aboneliğinizi etkileyen bir durum varsa Turkcell Mobil İmza çalışmayacaktır. İşlem özelinde hata alıyorsanız, imza işleminizi onaylamayınız. Uygulamayı kapatıp bir süre sonra tekrar deneyiniz. Turkcell Mobil İmza'nızı kullandığınız uygulamada belirtilen süre içinde imza işleminizi onaylayınız. Problem devam ediyor ise Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayınız.
Ocak 2007 itibariyle mevcut olan E-imza mevzuatı aşağıda listelenmiştir. Mevzuattaki yenilik, eklenti ve değişiklikler hakkında Telekomünikasyon Kurumu'nun web sitesinden bilgi alabilirsiniz.(http://www.tk.gov.tr):

 • 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu (23 Ocak 2004 tarih ve 25355 sayılı Resmi Gazete
 • Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Yönetmeliği (26 Ağustos 2004 tarih ve 25565 sayılı Resmi Gazete)
 • 2004/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi (6 Eylül 2004 tarih ve 25575 sayılı Resmi Gazete)
 • 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (6 Ocak 2005 tarih ve 25692 sayılı Resmi Gazete)
 • Elektronik İmza ile İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğ (6 Ocak 2005 tarih ve 25692 sayılı Resmi Gazete)
 • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları (27 Ocak 2005 tarih ve 25709 sayılı Resmi Gazete)
 • Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı (27 Ocak 2005 tarih ve 25709 sayılı Resmi Gazete)

 

İlgili sorular

 1. Mobil imza'mı Garanti İnternet'te kullanmak için ne yapmam gerekir? Garanti İnternet'e nasıl giriş yapabilirim?

  Mobil İmza'nız varsa dilediğiniz zaman Garanti İnternet'e giriş yapabilirsiniz. İlk önce Garanti İnternet Tanımlamalar-Mobil İmza adımından başvuruda bulunmalısınız.

 2. Mobil İmza'ya nasıl başvurabilirim? Cep Şifrematik ile aynı telefonda kullanabilir miyim? Talebim onaylandıktan sonra veya giriş sırasında problem oluşması halinde nereye danışabilirim?

  İnternet Şubesi'nden Mobil İmza'ya başvuru yapabilir, eğer cep telefonu bilgileriniz eksikse Paramatiklerden veya Garanti Şubesi'nden güncelleyebilirsiniz.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti