Yardım ve Öneriler

Kasım Akdeniz kimdir?

Bankacılık sektöründe 25 yıllık bir deneyime sahip olan Kasım Akdeniz, kariyerine 1987 yılında Yapı Kredi Teftiş Kurulu’nda başladı. 1996 – 2011 yılları arasında kredi ürünlerinin ve süreçlerinin oluşturulması, kredi tahsis ve izleme sistemlerinin kurulması ve işletilmesi, kredi politikalarının oluşturulması ve uyum alanları başta olmak üzere müdür, direktör ve grup başkanı kademelerinde yönetim sorumlulukları aldı.

Bu süre içerisinde TBB nezdindeki Bankacılık Yasası ve alt yönetmeliklerinin hazırlanmasına ilişkin çalışma gruplarında, KKB Kurumsal Büro Kurulması Çalışma Grubu, Krediler Üzerindeki Aracılık Maliyetleri Çalışma Grubu ve Kredi ve Karşılıklar Çalışma Grubu’nda üyelik, Kredi Garanti Fonu (KGF) Çalışma Grubu ve Risk Merkezi çalışma Grubu’nda başkanlık yaptı.

Krediler Üzerindeki Aracılık Maliyetleri Çalışma Grubu’nun BDDK ile birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda ticari krediler üzerindeki KKDF ile teminat niteliğindeki kağıtlar üzerindeki damga vergisi yükümlülüğü sıfıra indirildi. Bu çalışmanın sonuçları Active Dergisi’nin Kasım-Aralık 2003 sayısında yayımlandı.

KGF Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışmalar sonucu bankaların KGF A.Ş.’ne ortak olması sağlandı ve “Hazine Destekli KGF Garantisi” uygulaması hayata geçirildi.

Risk Merkezi Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışmalar sonucu TBB nezdinde Risk Merkezi kurulmasına ilişkin kanun ve yönetmelik çalışmaları ve yeni yapının tasarımı tamamlandı.

Yapı Kredi, TBB, çeşitli üniversiteler ve kuruluşlar nezdinde bankacılık sektörüne ilişkin eğitimler ve konferanslar verdi. TBB’ye sunulan bazı makaleler ve kitaplar ile ilgili “hakemlik” görevinde bulundu.

2007 Yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere, 2005-2011 yılları arasında KKB A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Ekim 2011 itibarıyla KKB A.Ş.’ne Genel Müdür olarak atanan Kasım Akdeniz halen bu görevi icra etmektedir.

İlgili sorular

  1. Volkan Demir kimdir?

    Galatasaray Üniversitesi Muhasebe-Finansman Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

  2. Hakan Üzeltürk kimdir?

    Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Vergi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti