Yardım ve Öneriler

Garanti İnternet'ten hatalı yaptığım bir işlemi nasıl düzeltebilirim? Yaptığım işlemin dekontunu nasıl alabilirim?

Garanti İnternet'te fatura ödemeleriniz, vergi ödemeleriniz, kontör yükleme ve hisse senedi işlemleri hariç diğer işlemlerinizdeki hatalar için 444 0 333 numaralı telefonu arayarak düzeltme yaptırabilirsiniz. Fatura ve vergi ödemeleri için aynı gün şubeniz ile temasa geçmeniz, hatalı kontör yükleme işlemi yaptığınızda ise işlemin dekontunu alarak servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir.
Son 1 yıl içerisinde yapmış olduğunuz tüm işlemlere ait dekontları Garanti İnternet'ten görüntüleyebilir, isterseniz e-posta adresinize iletilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için "Hesaplarım" menüsü altındaki "Dekont" adımından veya "Hesap Hareketleri"nden istediğiniz işleme ait dekontu alabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda Garanti İnternet'ten veya 444 0 333 Alo Garanti'den, yaptığınız işlemlerin imzalı dekontlarını şubenize uğrayarak alabilirsiniz.
Ayrıca hesaplar / dekont adımından hesaplarınızı kullanmadan gerçekleştirdiğiniz işlemlerin (Şube gişelerinden yaptığınız işlemler) dekontunu alabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Ücretsiz antivirüs uygulaması nasıl indirebilirim?

    http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/webroot.page

  2. İşlemin Parmak İzi nedir? Mobil İmza'yla giriş yaparsam, parolama ve şifreme ne olur? Şifrematik veya Cep Şifrematik'im varsa ne olur?

    Her bir imzalama işleminde o işlemin onay kodu olarak sadece o işleme özel bir parmak izi oluşturulur.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti