Yardım ve Öneriler

Hisse senedi alış / satış işlemleri nasıl yapılır? Nelere dikkat etmem gerekir?

Çalıştığınız şubeye giderek bir emanet hesabı açılması için "Hisse Senedi Sözleşmesi" imzalamanız gerekmektedir. İnternet üzerinden veya Alo Garanti aracılığıyla emanet hesabının açılması mümkün değildir.

 • Alış bölümünde almak istediğiniz hisse senedi için miktar veya tutar girmeniz yeterlidir. Yapmış olduğunuz girişe göre ilgili tutar veya miktar otomatik olarak hesaplanacaktır.
 • Satış bölümünde portföyünüzdeki hisselerden herhangi birisini seçtiğinizde; ilgili hisseden portföyünüzde ne kadar bulunduğu, otomatik olarak görüntülenecektir. İstediğiniz takdirde tutar bazlı satış emri de girebilirsiniz.
 • BIST tarafından her bir hisse için maksimum adet miktarı belirlenmiştir. Girmiş olduğunuz adet miktarı maksimum adet miktarının üzerindeyse girdiğiniz adet, maksimum adete bölünerek birden fazla emir olarak borsaya iletilir.
 • Piyasada oluşacak serbest fiyattan işlem yapmak istiyorsanız emir fiyatı olarak Serbest Fiyat seçmelisiniz.
 • Seans sayısı alanı, emrinizin takip eden kaç seans boyunca işlem görmesini istediğinizi seçtiğiniz alandır. 1 veya 2 olarak belirleyebileceğiniz bu sayı için ilk seanstan sonra (emriniz 2.seans için geçerli olacağından) sadece 1 girebilirsiniz. 2 seansdan daha uzun süreli emir vermek için 40 Seans Emir adımını kullanabilirsiniz.
 • Giriş yaptığınız emirlerden birisini silmek istediğiniz taktirde emir bilgilerinin yan kısmında bulunan "Sil" linkine tıklayabilirsiniz.
 • Alış/satış menüsünü kullanarak 3 adet satış ve 3 adet alış emrini aynı anda verebilirsiniz.

Tüm emirlerinizin ardından durumunu kontrol etmeniz gereklidir. İyileştirme, Düzeltme ve İptal işlemleriniz, borsadaki duruma göre gerçekleşmektedir.
Durumu "Borsada" olan tüm emirleriniz için İyileştirme/Düzeltme/İptal Emri girebilirsiniz.
Borsaya iletilmiş düzeltme emirleriniz için, farklı bir aracı kurumdan aynı kağıt ile ilgili emir bulunuyorsa, emir düzeltme işleminizi gerçekleştiremezsiniz, ancak Emir İyileştirme emri verdiyseniz gerçekleştirebilirsiniz.
Serbest fiyat ile verdiğiniz emirler için Emir İyileştirme ve Emir Bölme işlemleri yapılamamaktadır.

İlgili sorular

 1. Hisse senedi seans saatlerini öğrenebilir miyim?

  Birinci seans 09:30-12:00 saatleri arasında; ikinci seans 14:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

 2. VIOP'ta (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) işlem yapmanın avantajları nelerdir?

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yatırımcıya açığa satış imkanı tanımaktadır. Etkin bir şekilde alternatif yatırım araçlarına dağıtma imkanı sunmaktadır.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti