Yardım ve Öneriler

Borsa yatırım fonu nedir? Hisse senedi mi? Yatırım fonu mu?

Borsa Yatırım Fonları, belirli bir endeksi baz alarak, bu endeksin içinde bulunan hisse senetlerinin birebir performanslarını yatırımcılara yansıtan ve borsada alım satıma açık fonlardır. Takip ettikleri endekste bulunan tüm hisse senetlerine aynı anda yatırım yapma fırsatı sunarlar, yani Borsa Yatırım Fonu alan yatırımcı endeksin içindeki tüm hisse senetlerine sahip olmuş olur. Borsa Yatırım Fonları hem hisse senetlerinin hem de yatırım fonlarının yatırımcılara sundukları avantajları aynı anda sağlarlar.

Hisse senedi gibi gün içinde borsada alınıp satılabilirler, bu yüzden yatırım fonuna kıyasla daha kolay nakde çevirilebilirler. Borsa Yatırım Fonları yatırımcılara hem şeffaf bir şekilde günlük portföy dağılımını inceleme fırsatı, hem de gün içindeki değer artış ve azalışlarını 15 saniyede bir güncellenen Gösterge Net Aktif Değer ile takip etme fırsatı sunarlar. Yatırımcılar Borsa Yatırım Fonu alarak endeksteki hisse senetlerinin hepsine tek tek yatırım yapmak için yapılacak işlemleri tek bir işleme düşürmüş olurlar.

Yatırım Fonu gibi aynı anda birden çok şirkete yatırım yapma fırsatı sağlarlar,böylece birçok şirkete dağıtılan risk ile şirket risklerinin portföye yansıması sınırlanmış olur. Borsa Yatırım Fonu’nun günlük yönetim ücreti diğer A Tipi Fonlardan daha düşük olduğu gibi GAREN’i gün içinde alıp satmak da mümkündür.

Borsa yatırım fonlarında işlem yapmak kolay mı?

Garen Borsa Yatırım Fonu piyasada hisse senetleri ile aynı şekilde işlem görmektedir. BIST’te işlem yapmaya yetkili herhangi bir aracı kurum aracılığıyla GAREN alınıp satılabilir. GAREN’in takası hisse senetleri gibi T+2 günde gerçekleşir.

Borsa yatırım fonlarının diğer yatırım fonlarından ne farkı var?

GAREN’in diğer yatırım fonlarından pek çok farkı vardır. Öncelikle yönetim ücreti diğer fonlara göre çok düşüktür. Diğer fonların aksine BIST'te hisse senedi gibi işlem görür. Net aktif değeri gün içinde 15 sn’de bir açıklanır. Portföy kompozisyonu her sabah duyurulduğu için yatırımcılar portföyleri hakkında devamlı güncel bilgiye sahip olurlar.

İlgili sorular

  1. Borsa yatırım fonu halka arz fiyatı nedir?

    Bir önceki gün Fon Net Aktif Değeri esas alınarak hesaplanan pay değeri üzerinden % 110 tutarında olup her gün için ayrı fiyat belirlenir.

  2. GAREN ödeme seçenekleri nelerdir?

    Nakden ödeme ve likit fon veya DIBS blokajlı ödeme seçenekleri mevcuttur.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti