Yardım ve Öneriler

Emeklilik yatırım fonu nedir, çeşitleri nelerdir ve diğer yatırım fonlarından farkları nelerdir?

Emeklilik yatırım fonu, emeklilik için ödenen katkı paylarının yatırıma yönlendirildiği bir yatırım fonudur. Emeklilik şirketleri tarafından kurulmaktadır. Portföy yönetim şirketlerince yönetilmektedir.
Paranızın değerlendirildiği fonlar, bu işin uzmanlarınca yönetilmelidir. Bu nedenle emeklilik şirketi, fonların yönetimi için portföy yönetim şirketleri ile işbirliği yapmaktadır.
Yatırım fonlarında çeşitli yatırım araçları ağırlıklı olarak bulunabilmektedir. Örneğin fonun %80'inden fazlası kamu borçlanma araçlarından oluşuyorsa kamu borçlanma araçları fonu, likit yatırım araçlarından oluşuyorsa likit fon olarak adlandırılmaktadır.
Garanti Emeklilik'in 7 adet fonu Garanti Portföy Yönetimi tarafından yönetilmektedir.
Emeklilik şirketlerinin, değişik risk profillerinden kaynaklanan değişik beklentilerinizi karşılayacak şekilde farklı risk ve getiri seviyeleri içeren en az 3 emeklilik yatırım fonu sunmaları zorunludur. Emeklilik şirketleri daha fazla alternatif de sunabilmektedir. Garanti Emeklilik olarak içerikleri farklı, Garanti Portföy tarafından yönetilen yedi adet emeklilik yatırım fonumuz bulunmaktadır. Bu fonların içerikleri ve özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye, Ürünler menüsü altındaki Emeklilik Yatırım Fonları adımından ulaşabilirsiniz.
Bu fonlar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ödenen katkı paylarının değerlendirilmesi için ve işletilmesi amacıyla özel olarak kurulmaktadır. Sadece Bireysel Emeklilik Sistemi'ne giren kişiler tarafından satın alınabilmektedir.

İlgili sorular

  1. Mevcut sosyal güvenlik sistemindeki (SSK. Bağkur, Emekli Sandığı) statüm ve prim ödemelerim ne olacak?

    Mevcut sosyal güvenlik sistemine yapılan ödemeler ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ödenecek katkı payları birbirlerinden bağımsızdırlar.

  2. Eğer ödemeye ara verirsem, sözleşmenin getirdiği güvenceler o dönem için de geçerli oluyor mu?

    Ödemelere ara verilmiş olsa bile sistemde biriken para emeklilikte kullanmak üzere değer kazanmaya devam edecektir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti