Yardım ve Öneriler

Katkı paylarının emeklilik planındaki fonlar arasında dağılımını ne sıklıkta değiştirebilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde ürün olarak emeklilik planları ve her bir emeklilik planına bağlı emeklilik yatırım fonları bulunmaktadır. Getiri tercihlerinize bağlı olarak seçtiğiniz planlarda, yatırdığınız katkı payları, içerdikleri emeklilik fonlarında sizin belirleyeceğiniz oranlarda değerlendirilmektedir. Yani emeklilik planına yatırdığınız katkı payınızın %30'u A fonunda %50'si B fonunda %20'si C fonunda değerlendirilebilmektedir.
Bir emeklilik planına dahil olduktan sonra ödediğiniz katkı paylarının fonlar arasındaki dağılımını ya da planınızı yılda 4 defa, şirketinizi yılda 1 defa değiştirme hakkınız vardır.
Garanti Emeklilik olarak sunduğumuz 7 fon, emeklilik planlarının içlerinde çeşitli kombinasyonlarda yer almaktadır. Her emeklilik planının içeriğinde, fonlarla ilgili üst ve alt sınırlar mevcuttur. Mevzuata göre bu sınırlar; herhangi bir emeklilik planına ödenen katkı payının en az %30'u devlet iç borçlanma senedi ağırlıklı emeklilik fonlarında, en fazla %15'i yabancı menkul kıymete endeksli fonlarda değerlendirilebilecek şekilde belirlenmiştir.
Garanti Emekliliğin sunduğu yatırım stratejilerini, Ürünler menüsündeki Bireysel Emeklilik başlığı altında bulabilirsiniz.

İlgili sorular

  1. Mevcut sosyal güvenlik sistemindeki (SSK. Bağkur, Emekli Sandığı) statüm ve prim ödemelerim ne olacak?

    Mevcut sosyal güvenlik sistemine yapılan ödemeler ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ödenecek katkı payları birbirlerinden bağımsızdırlar.

  2. Eğer ödemeye ara verirsem, sözleşmenin getirdiği güvenceler o dönem için de geçerli oluyor mu?

    Ödemelere ara verilmiş olsa bile sistemde biriken para emeklilikte kullanmak üzere değer kazanmaya devam edecektir.

Diğer yardım kanallarıDiğer yardım kanalları

Yardım ve Öneriler Ana Sayfa

Telefonda yardım almak için ise:444 0 333 Alo Garanti