Phishing(Olta) Saldırıları

.

Güvenliğinize önem veriyoruz.

Phishing (Olta) Saldırıları, çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalardır. 

Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, kart bilgileri, kart şifreleri, internet şubesi parolası ve kişisel bilgileriniz daha sonra zararınıza kullanmak için istenebilir. Garanti Bankası'ndan gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz.Yönlendirildiğiniz internet sitelerinin Garanti’ ye ait olup olmadığını kontrol edebilmeniz için adres çubuğunuzda beliren Güvenlik Sertifikası bilgisini kontrol edebilirsiniz. Güvenlik Sertifikaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bilindiği gibi İnternet üzerinde dileyen kişi dilediği e-posta adreslerine e-posta gönderebilir. Sahtecilik, itibar zedeleme kampanyaları ya da spam adını verdiğimiz saldırgan pazarlama yöntemleri için rastgele milyonlarca kişiye aynı anda e-postalar gönderilebilir. Gönderilmeden önce bu e-postaları tespit etmek ve engellemek hiçbir kurumun yetki ve imkanı dahilinde değildir.

Garanti Bankası tüm dünyada gerekli girişimleri yaparak ve sahip olduğu özel anlaşmalar sayesinde bu e-postalarda yönlendirme yapılan sahtecilik amaçlı web sitelerini çok hızlı bir şekilde kapattırmaktadır.

Siz de şüphelendiğiniz bir e-posta ile karşılaşırsanız lütfen en kısa zamanda 444 0 333 Alo Garanti’yi arayarak konu hakkında bilgi veriniz.

Türkiye Bankalar Birliği ve diğer resmi kurumlar tarafından yayınlanan güvenlik duyuruları için tıklayın.

Sahte e-posta ve phishing örnekleri için tıklayın.

Phishing saldırıları e-posta ile yapılabildiği gibi farklı iletişim metotları ile de yapılabilir. Telefonla sizi arayarak kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı gibi tanıtan dolandırıcılar olabilir. Sizden kartınızın üzerinde yazan herhangi bir bilgiyi, kartınızın şifresini ya da size sms ile gelen şifreleri soran şahıslara inanmayın. Kritik kart bilgilerinizi banka personeli de dahil hiç kimse ile paylaşmamalısınız. Son dönemlerde kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı şeklinde tanıtan dolandırıcıların hedeflerindeki kişilerden para istedikleri ve kişileri çeşitli bankacılık kanalları üzerinden kendilerine para göndermeye ikna etmeye çalıştıkları bilinmektedir.

 

İlginizi çekebilir

Garanti İnternet GirişGaranti İnternet Giriş

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Mobil imza, Elektronik İmza, Elektronik Sertifika, Nitelikli Elektronik Sertifika nedir?

  Mobil İmza, elektronik ortamlarda kullanabileceğiniz kimlik kartınız olan nitelikli elektronik sertifika'yı rahatça almanızı ve kullanmanızı sağlayan bir servistir. Detaylı bilgi

 • Şifrematik almak için Garanti müşterisi/garanti.com.tr kullanıcısı mı olmalıyım? Ücretli mi?

  Evet. Şifrematik sahibi olabilmeniz için Garanti müşterisi olmanız ve İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Şifrematik aktivasyonunu sadece ve sadece mevcut parolanız / şifreniz ile giriş yaptığınız İnternet Şubesi'nden yapabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. İnternet Şubesi'ne başvuru için tıklayın. Şifrematik talebi sırasında bir defalık 30 TL Şifrematik hizmet bedeli alınmaktadır. Şifrematik talebini yalnızca İnternet Şubesi'nde bulunan Şifrematik menüsünden yapabilirsiniz. Şirketler ise Şifrematik talebi için şubelerine başvurabilirler. Şifrematik'iniz 7 iş günü içerisinde talep sırasında belirttiğiniz adresinize kurye ile ulaştırılacaktır. Şirketler ise Şifrematik'lerini şubelerinden alabilirler. Detaylı bilgi

 • Mobil İmza'ya nasıl başvurabilirim? Cep Şifrematik ile aynı telefonda kullanılır mı?

  İnternet Şubesi'nden Mobil İmza'ya başvuru yapabilir, eğer cep telefonu bilgileriniz eksikse Paramatiklerden veya Garanti Şubesi'nden güncelleyebilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Ücretsiz antivirüs uygulaması nasıl indirebilirim?

  http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/webroot.page Detaylı bilgi