GüvenliKart Kullanımı

.

Size önerdiğimiz kart kullanım yöntemleriyle güvenliğinizi arttırın.

Kartlarınızı kullanırken, dikkat edeceğiniz küçük detaylarla güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Tüm bankacılık süreçlerinizde güvenli deneyimler yaşamanız önceliğimiz, ancak sizin de belirli konulara dikkat etmenizle birlikte ekstra güvenlik sağlacaktır.

Kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını fark ettiğinizde Alo Garanti 444 0 333'ü arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep edin.

 • Adınıza yapılabilecek sahte başvuruların önüne geçebilmek için; kredi kartlarınızla beraber nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgeleriniz de çalındıysa ya da kaybolduysa mutlaka durumu polis ve savcılığa bildirip tutanak tutturmanız gerekiyor.

Kartınızın ATM'de alıkonulması veya sıkışması durumunda şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve hemen Alo Garanti 444 0 333'ü arayın.

 • Kartınız mesai saatleri içinde şubelerimizden herhangi birinin ATM’sinde alıkonulduysa ilgili şubeden kartınızı hemen teslim almanız gerekiyor. Kartınızın alıkonulduğu ATM şubelerimizden birinin ATM’si değilse veya şube ATM’sinde mesai saatleri dışında alıkonulduysa, hemen Alo Garanti 444 0 333'ü arayarak kartınızın kapatılıp yenilenmesini talep etmelisiniz.
 • Garanti Bankası’nı ararken kendi telefonunuzu veya en yakındaki güvenli bir telefonu kullanın., Böyle bir durumda telefon numarasını mutlaka kendiniz çevirin.
 • ATM ekranında özellikle şifre girişi istenen ekranın belirmediği durumlarda şifrenizi tuşlamayın. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız halinde derhal Alo Garanti 444 0 333'ü arayın.
 • Yardım bahanesiyle yanınıza gelerek tavsiyelerde bulunan kişilere karşı dikkatli olmalı, şifrenizin bu kişilerce öğrenilmesini engellemelisiniz. (Bu kişilerin, ATM’ye tekrar şifrenizi girmeniz durumunda kartınızın geri verileceği ya da iptal edileceği gibi tavsiyelerini kesinlikle dikkate almayın)

Şifre Bilgilerinizi korumanızı sağlayacak detaylara dikkat edin.

 • Şifrenizi, doğum tarihiniz, nüfus cüzdanı numaranız,1234 gibi ardışık sayılar ya da desteklediğiniz takımın kuruluş yılı gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerden seçmeyin.
 • Şifre, kişiye özel bir bilgi olduğu için banka çalışanları dahil hiç kimseyle paylaşmayın.
 • Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarak bulundurmayın ya da  cep telefonunuza kaydetmeyin.
 • Şifrenizi unutmanız halinde Alo Garanti 444 0 333'ü arayarak yeni şifre alın.
 • POS ya da ATM’lerden şifre girişi yaparken şifrenizi kimseye göstermeden giriş yapın.

Güvenli kart kullanımı için dikkat edilmesi gerekenleri uygulayın.

 • Kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunu, American Express kartlar için ayrıca kartın ön yüzündeki 4 haneli kodu, kartınızın son kullanma tarihini ve şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi kartın üzerinde veya cüzdanınızda yazılı olarakbulundurmayın ya da  cep telefonunuza kaydetmeyin.
 • Kartınızı sizin dışınızda kimsenin kullanmasına izin vermeyin.
 • Kartınızı kullanırken satıcıların yaptığı işleme dikkat edin. Kartınızı işlem yapılmak üzere satıcıya verdiğinizde kart numaranızın not edilmediğinden ya da POS cihazı dışında bir cihazdan geçirilmediğinden emin olun..
 • Kredi/banka kartınızla POS makinelerinde ödeme yaptıktan sonra kartınızı geri aldığınızdan emin olun
 • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde işyerinin düzenlediği satış belgesini inceleyerek üzerinde yer alan bilgilerin (alışveriş tarihi - kart sahibi - alışveriş tutarı) doğruluğunu mutlaka kontrol edin.
 • Dağıtım firmaları ile teslim edilen kartın ardından kendisini kurye görevlisi olarak tanıtan kişiye her ne gerekçeyle olursa olsun aldığınız kartı geri vermeyin.
 • İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde bulunan bilgisayarlarda, internet aracılığıyla alışveriş yapmanız durumunda kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından çok dikkatli olun.
 • Kredi kartı numaranızın başkalarının eline geçmesini önlemek için  kart numaranızın bulunabileceği ekstre, ATM fişi, satış belgesi (slip) gibi belgeleri güvenli bir yerde muhafaza edin., Bu belgelere ihtiyacınız kalmadığında mutlaka üzerindeki numaraları okunamayacak hale gelecek şekilde imha edin. Sadece buruşturup çöpe atacağınız bir belge kötü niyetli kişilerce elde edilerek kullanılabilir.

Telefonla aranılarak kartınızın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası ve şifreniz gibi bilgiler isteniyorsa, kesinlikle paylaşmayın.

 • Bankalar, müşterilerini telefon ile arayarak ya da başka kanallardan ulaşarak kartın son kullanma tarihi, arka yüzündeki güvenlik numarası, şifre gibi müşterilerin kişiye özel bilgilerini talep etmezler. Bankadan aradığını söyleyerek bilgi talebinde bulunan kişilere güvenmeyin ve bilgilerinizi bu kişilerle paylaşmayın.
 • İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenliğini sağlamak üzere telefonunuza gönderilen 3D Secure işlem doğrulama şifrenizi kimse ile paylaşmayın. 3D Secure işlem şifresinin girişini sadece işlem anında ekranda açılan 3D Secure işlem penceresine  yapın.
 • 3D Secure işlem doğrulama mesajı, kartınızın kullanıldığı işyeri bilgisi ve tutar bilgisini de içerir. Bu bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.

3D güvenlik sistemi.

 • 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi, internetten güvenli alışveriş yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen bu sistem internette güvenli alışveriş yaparak kartınızı sadece sizin kullanabilmeniz için ilave güvenlik sunmaktadır. Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.
 • 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internet alışverişi sırasında; müşteri, banka ve işyeri arasındaki bilgi akışı özel şifre ile sağlanır. Bu sistemi entegre eden işyerlerinden alışveriş yapan kart hamilleri işlem sırasında bankanın güvenli ortamında 3D Secure şifresini girerek alışveriş yapmaktadır.
 • Alışveriş esnasında cep telefonunuza gelen tek kullanımlık Akıllı SMS ile alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Kartınızı iyi günlerde kullanın.Kartınızı iyi günlerde kullanın.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Kredi kartımın limitini nasıl artırabilirim?

  Bankamızda kayıtlı cep telefonu numaranızdan, ARTIR, İSTENİLEN LİMİT, KART SON 6 HANE , AYLIK NET GELİR bilgisini aralarında birer boşluk bırakarak 3340'a, yurt dışından talepte bulunmak için 3340 yerine 0532 752 33 40'a sms gönderebilirsiniz. (Örnek: ARTIR 2000 353010 5000) Detaylı bilgi

 • Kredi kartı ödemelerimi nerelerden yapabilirim?

  444 0 333 Alo Garanti, Garanti İnternet Şubesi, Garanti Paramatikler, Otomatik ödeme talimatı ile, Garanti Bankası şubeleri, diğer bankalardan EFT yoluyla, online PTT şubeleri, ödeme noktalarından yapabilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Flexi'de ekstredeki en yüksek harcama için o dönemde yaptığım harcamalara bakılır mı?

  Her ekstrenizde sadece o ekstre döneminde yaptığınız alışverişler bu kampanya kapsamındadır. Yaptığınız taksitli alışverişin toplam tutarı kampanyaya dahildir. Detaylı bilgi

 • Flexi'nin faiz ve bonus oranı ve kart ücreti birbirini nasıl etkiler?

  Faiz oranı, bonus oranı ve kart ücretleri finansal olarak birbirlerine bağlı değişkenler olarak belirlenmiştir. Detaylı bilgi