44. Atatürk Kupası

Garanti'nin Biniciliğe Destek ProjeleriGaranti'nin Biniciliğe Destek Projeleri

Garanti Masters desteğiyle

Binicilikte 44. Atatürk Kupası sona erdi.

Garanti Masters Özel Bankacılık sponsorluğunda 22-23 Ağustos tarihleri arasında Maslak Binicilik Tesisleri'nde koşulan 44. Atatürk Kupası yarışmaları sona erdi. Müsabakaların ikinci gününde sırasıyla TSYD, İnönü ve Atatürk Kupaları koşuldu.

Heyecanla beklenen 44. Atatürk Kupası Sencer Can'ın büyük başarısıyla sonuçlandı. Sadece usta ve yetişkin kategorideki binicilerin katılabildiği müsabakada 145 cm yüksekliğindeki parkuru  Sencer Can, sırasıyla Cleveland ve Lizarazu isimli atlarıyla birinci ve ikinci olarak tamamladı. Türkiye'nin en prestijli  binicilik kupasında üçüncü ise, Lavaro isimli atıyla, İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Sencer Horasan oldu. Sporcular ödüllerini, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Garanti Masters Özel Bankacılık Birim Müdürü Demet Apak Şermet, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran ve Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey'den aldı.

120 cm yükseklikte ve yıldız kategori binicilere açık olan TSYD Kupası büyük çekişmeye sahne olurken kupanın sahibi İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Ömer Ersin Ucaranda, T isimli atıyla oldu.  Aynı sporcu, geçen yılın da birincisi olması nedeniyle TSYD Kupası'nın daimi sahibi olurken müşterek ikinciliği Kemer Golf & Country Club adına yarışan Maya Beard ve Aslı Savaşkan sırasıyla Venüs ve Udo W isimli atlarıyla aldı. Dereceye giren sporcular ödüllerini, TSYD Başkanı Esat Yılmazer ve TBF Başkan Vekili Turgay Huysal'dan aldılar.

2009 İnönü Kupası da çekişmeli bir baraj parkuru sonunda sahibini buldu. 35 genç sporcunun mücadele ettiği yarışmada birinciliği, SIEC Kulübü'nden Derin Demirsoy, Beko Gold of Gram isimli atıyla alırken; ikinci, aynı kulüpten Burak Azak SIEC Dolce Innocenta isimli atıyla oldu. Kupada üçüncülüğü, İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Damla Seferoğlu Olaf isimli atıyla aldı. Ödüller, İnönü ailesi mensuplarından Eren İnönü, Zeynep Bilgehan ve Türkiye Binicilik Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Gürtay Kıpçak tarafından verildi.

Binicilikte heyecan, 4 Eylül'den itibaren S Uluslararası Binicilik Merkezi'nde yapılacak uluslararası yarışmalarla devam edecek.