SALT

Toplumun en önemli unsurları kültür- sanata yıllardır destek veriyoruz.Toplumun en önemli unsurları kültür- sanata yıllardır destek veriyoruz.

Toplumun en önemli unsurları kültür- sanata yıllardır destek veriyoruz.

SALT, her biri kendi alanında önemli başarılara imza atan kültür kurumları Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Garanti Galeri’nin faaliyetlerini sona erdirerek tek bir vizyon ve çatı altında birleşmesiyle oluştu.

Dört yıllık bir araştırma ve planlama dönemi sonucunda, farklı misyonlarla Garanti Bankası'nın değişik mekânlarında faaliyet gösteren bu kurumların, bilgi ve belleklerini bütüncül bir biçimde zamanımıza uyarlanması hedeflendi.

SALT bu doğrultuda, kültürel alanda bilinçlenmenin oluşması ve sanatın toplumla bütünleşmesi için üretime olanak tanıyan bağımsız, sürdürülebilir ortamların çoğalması gerektiği inancıyla, kâr amacı gütmeyen özerk bir kültür ve araştırma kurumu olarak 2011 yılında faaliyetlerine başladı.

İstanbul’da SALT Beyoğlu* ve SALT Galata’da, Ankara’da ise SALT Ankara olarak belli bir yapıdan bağımsız olarak faaliyet gösteren kurum; dünya basınında alanında Türkiye’nin referans kurumu olarak kabul ediliyor.

SALT Araştırma, güncel sanat, mimarlık, tasarım, şehircilik, ekonomik ve sosyal tarih konuları ağırlıklı ihtisas kütüphanesi ile fiziki ve dijital belge ve kaynaklardan oluşan arşivini kullanıcıların erişimine sunuyor. SALT Araştırma tarafından dijitalleştirilmiş yazılı ve görsel belge ve kaynaklar saltresearch.org aracılığıyla ücretsiz olarak erişime açık. Kitap ve dergilerden oluşan yayınlar, SALT Galata'daki SALT Araştırma mekânında incelenebilir.

Sergi, söyleşi, konferans, atölye çalışmaları, video/film gösterimleri, yayın ve web projesi yapan kurumun programları, SALT Galata, SALT Beyoğlu, SALT Ankara ve saltonline.org üzerinden yürütülüyor.

*SALT Beyoğlu geçici bir süre için mimari yenileme planlaması nedeniyle ziyarete kapalıdır. Yakın zamanda açılması planlanmaktadır.

 

SALT'ı Sosyal Medyada Takip Edin

Facebook
Twitter
Instagram
Youtube