ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Bünyesinde bulunduğumuz BBVA Grubu’nun yeni CEO’su Onur Genç’ten ilk açıklama.

Onur Genç: “En değerli gücümüz çalışanlarımız”

BBVA Grubun yeni CEO’su Onur Genç yeni görevine ilişkin resmi açıklamanın ardından BBVA Grubu İletişim Ofisinin sorularını yanıtladı.

Haberi aldığınızda ilk düşündüğünüz şey neydi?

Açıkçası sürpriz oldu. İki yıl önce Türkiye’den ABD’ye taşındım ve burada bulunduğum sürede de gerçekten mutlu oldum. BBVA Grubuna yürekten bağlıyım, amacımızı ve değerlerimizi yürekten sahipleniyorum ve BBVA’nın dönüşüm sürecinin bir parçası olmaktan dolayı heyecan duyuyorum. Sanırım geçmişimdeki uluslararası tecrübe Grubun bugünkü küresel yapısını gerçek anlamda yansıtıyor ve bu Grubun bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum.    

Kendinizi nasıl bir lider olarak tanımlarsınız?

Beklentileri olan bir lider olduğumu söyleyebilirim ama her şeyden önce insan odaklıyımdır, insana çok önem veririm. Herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasını beklerim ama bu doğrultuda çabası olan ve iyi niyet gösteren tüm ekibe de destek olmak ve onları geliştirmek için elimden gelen her şeyi yaparım.

Grubumuzun da değerleri arasında yer alan, benim için çok değerli olan birkaç kavrama değinmek istiyorum.

Ekip çalışması: Bu hayatta iyi bir şeyler yapabilmek için hepimiz birbirimize bağlıyız ve ben başarının değerinin o başarıda emeği bulunan kişi sayısıyla doğru orantılı şekilde katlanarak arttığına inanırım. Dolayısıyla ekip çalışması olmazsa olmazdır.

Güven: İlişkiler ve başarılı bir ekip çalışması güvene dayalı gelişir. Bu da karşı tarafı sorgulamadan ya da niyet okumaya çalışmadan düşündüğünüzü olduğu gibi dile getirdiğiniz açık bir iletişimle sağlanır. Güven, bir karar alınana kadar açık şekilde tartışabilmeyi ve aynı zamanda aynı hedefe doğru tek yürek olmayı ifade eder.  

Ekip ruhunu gözeterek Sorumluluk : Tek noktada sorumluluk kavramına inanıyorum. Hedefi ve gidilecek yolu belirledikten sonra, işin zamanında ve beklenen kalitede tamamlanma sorumluluğunun orkestra şefi rolü üstlenen tek bir kişide toplanması gerekiyor. Dolayısıyla bundan sonra herhangi bir işin sorumlusu kim ve tamamlanma tarihi nedir sorularını benden sıklıkla duyacaksınız.

Aksiyona geçme: Yetkilerimiz dahilinde karar alabilmek ve hızlı harekete geçmek çok önemli. Grup olarak en güçlü yönlerimizden biri hızla uygulamaya geçmek ancak bunu yaparken gerekli kontrollerden asla taviz vermememiz gerekiyor. Bu doğrultuda “Haydi, devam” eyleme geçmeyi teşvik etmek için sıklıkla kullandığım bir ifadedir.

Tabi ki, değerlerimizde de yer alan, “Dürüst ve sorumlu davranmak” ne yaptığımız ve nasıl yaptığımızın temelinde var olan, tartışmasız ve olmazsa olmaz bir yaklaşım.

Kariyerinizdeki önemli dönüm noktaları nelerdir?

Kariyerim boyunca harika insanlarla çalışma şansına sahip oldum. McKinsey’de 13 yıl geçirdim, bu süre boyunca ağırlıklı olarak finans kurumlarına danışmanlık hizmeti vererek dört farklı ülkede yaşadım ve 10’dan fazla ülkede proje yönettim. 34 yaşında McKinsey’deki en genç kıdemli ortak ve ülke direktörüydüm.

McKinsey sonrası Garanti Bankası’nda çalışmaya başladım. Bireysel Bankacılık operasyonları ana sorumluluğumdu. Muhteşem ekipler sayesinde şube ve ATMlerimizde pazar payımızı artırdık. Dijital Bankacılık’ta da sektörün lideri olduk.

Garanti Bankası’ndan Amerika’ya, BBVA Compass’e Genel Müdür olarak atandım. Büyük bir gurur ve mutlulukla sürdürdüğüm görevim sürecince çoğu rakibimizden daha iyi bir performans göstererek karımızı ciddi şekilde artırdık. Geçtiğimiz iki yıl içinde Dijital yetkinliğimizin öncülüğünde, ABD’de bireysel bankacılık alanında en yüksek büyüme elde eden bankalardan biri olduk. Çalışan bağlılığı oranımız ve müşteri memnuniyetimiz belirgin şekilde artış gösterdi. Sunduğumuz hizmetlerle gurur duyuyorum.      

Kısacası, birlikte çalışma ayrıcalığına eriştiğim tüm çalışma arkadaşlarımın sayesinde çok farklı koşullarda ve ortamlarda çok kıymetli tecrübeler kazandım. Her zaman gerçek başarıya giden yolun tüm paydaşlara, çalışanlara, müşterilere ve topluma hizmet etmekten geçtiğine inanıyorum.

BBVA’nın güçlü yönleri nelerdir?

Özellikle altını çizmek istediğim üç şey var:

Birincisi, bir projemiz var: Bankacılık sektörü teknolojinin yön verdiği büyük bir dönüşüm yaşıyor. Müşterilerimiz artık sürekli gelişen ve değişen arayüzlerle bizimle etkileşime geçiyor. Grubumuzun Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Francisco González’in vizyonu sayesinde BBVA bu devasa değişimin boyutunu diğer oyunculardan çok daha önce fark etti ve Carlos sayesinde de Grubun dönüşümü müthiş bir hız kazandı.

Dönüşüme ihtiyaç duyduğumuzu kabullenme anlamında diğer bankalardan çok daha farklı bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Bu sayede de örneğin İspanya’daki mobil bankacılık uygulamamız küresel olarak en iyi uygulama seçildi, keza Türkiye’deki uygulamamız da ikinci olarak onu takip ediyor.

Dijital dönüşüm bir zorunluluk olmuşken, biz işimizin insan odaklı ve insan ilişkilerine dayalı olduğunun da farkındayız dolayısıyla dijitali sahiplenirken insana yatırım yapmayı da sürdüreceğiz. Müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilme yolunda tüm kanallar birbirini tamamlar nitelikte olacak.      

İkincisi, küreseliz: Grubun yeni CEO’su olarak görevlendirilmiş olmam bu gücümüzün net bir göstergesi. Biz küresel operasyonları ve hedefleri olan bir İspanyol bankasıyız. Küreselleştikçe, farklı piyasalardaki yatırımlarımızı artırma anlamında daha da etkili olacağız. Ayrıca bir ülkede öğrendiğimizin benzerini bir başka ülkede gerçekleştirerek daha da güçlü ve yetkin hale geleceğiz. Bunu yaparken bu piyasalardaki farklılıkları gözetip girişimlerimizi bu farklılıklara uygun biçimde şekillendireceğiz.      

Üçüncüsü ve en önemlisi, gücümüz çalışanlarımız: Faaliyet gösterdiğimiz birçok ülkede en iyi çalışanlarla bir arada olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu elbette yetkinliklere ve yeteneğe olan güçlü inancımız sayesinde mümkün oluyor. Çalışanlarımızı geliştirmek için müthiş bir çaba gösteriyoruz. Daha iyi bir çalışma ortamı yaratabilmek amacıyla çevik metodolojilere yatırım yapıyoruz. Bizim işimiz insan. BBVA’yı da değerli yetenekler oluşturuyor.

 

Sizce bugünlerde bankacılık sektörünün yaşadığı mücadeleyi heyecanlı kılan zorluklar nelerdir?  

En temel mücadelemiz içinde bulunduğumuz dijital çağda sürekli değişim gösteren müşterilerin ihtiyaçlarına karşılık verebilme gereksinimi. Ortaya çıkacak olan yeni rekabet biçimleri ve metalaştırma, marj kaybını beraberinde getirecektir. Ama tüm başarılı şirketler gibi, müşterilerimizle etkileşim yöntemimizin dönüşümü anlamında keskin ve güçlü bir odağımız var ve yine az önce belirttiğim gibi dönüşümü diğerlerinden çok daha erken, on yıldan fazla bir süre öncesinde başlatan bir vizyona sahip liderlerimiz var. İşte bu bizim rekabet avantajımız.

Madrid’e gider gitmez yapacağınız şey nedir?

Açıkçası ilk iş ailemle birlikte yaşayacağım bir ev ve çocuklarım için okul bulmak olacak. Ayrıca İspanyolcamı da geliştirmem lazım. Yazı dili daha kolay. Tüm çalışma arkadaşlarımı bana kendilerini en iyi ifade ettiklerini düşündükleri dilde yazmaları konusunda teşvik edeceğim. Ben de görevi devraldığım ilk günden itibaren bana İspanyolca yazan herkese elimden geldiği ölçüde İspanyolca cevap yazacağıma söz veriyorum. Yalnız konuşma anlamında biraz daha zamana ve çalışma arkadaşlarımın sabrına ihtiyacım var.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Garanti Bankası ne zaman kuruldu, vizyon, misyon ve stratejisi nedir?

  Garanti 1946 yılında Ankara'da kuruldu. Garanti'nin vizyonu: Avrupa'nın en iyi bankası olmaktır, stratejisi: uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmektir. Detaylı bilgi

 • Mülakatlarda adaylardan ne bekleniyor?

  Değişime açık olmak, müşteri odaklılık, iletişim, işbirliği ile çalışmak Garanti Bankası çalışma kültürünün olmazsa olmazları arasında. Detaylı bilgi

 • Mülakat aşamasında başarısız oldum. Tekrar aynı sürece katılabilir miyim?

  Mülakat sürecinde başarısız olan adayları tekrar aynı pozisyonlar için değerlendirmiyoruz. Detaylı bilgi

 • Kimler başvurabiliyor?

  İlanlarımızda belirtilen kriterlere uygun olan tüm adaylarımız başvuruda bulunarak süreçlerimize dahil olabilir. Detaylı bilgi