ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Garanti, Orta ve Doğu Avrupa'nın en iyi proje finansmanı kuruluşu seçildi!

Garanti Bankası, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'nın önde gelen finans dergilerinden EMEA Finance tarafından "Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Proje Finansmanı Kuruluşu" (Best Project Finance House in Central and Eastern Europe) ödülüne layık görüldü. Böylece Garanti, bu ödülü alan ilk Türk bankası oldu. Aynı ödülü, önceki yıllarda uluslararası alanda faaliyet gösteren Avrupa bankaları kazanmıştı.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Garanti Bankası olarak, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi için hayati önem taşıyan projelerin finansmanında uzun süredir aktif rol alıyoruz. Yıllar önce, Türkiye'de yine bir ilke imza atarak oluşturduğumuz proje finansmanı birimimizle, sektör lideri konumundayız. Sağladığımız kredilerin bilançomuzdaki toplam büyüklüğü 11 milyar dolara, bugüne kadar sağladığımız toplam kredi büyüklüğü ise 20 milyar dolara ulaştı. Bu titiz çalışmalarımız sonucunda, Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Proje Finansmanı Kuruluşu ödülüne, global ölçekteki bankaların arasından sıyrılarak layık görülmek gurur verici. Başarımızı, bu alanda elde ettiğimiz tecrübe ve teknik bilgi birikimine, detaylı değerlendirme süreçlerimize ve projelere özgü, çevreye duyarlı, uluslararası standartlarda yapılandırılmış ürün ve hizmet çeşitliliğimize borçluyuz. Önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek ve ülkemiz için kritik önem taşıyan altyapı ve enerji projelerine de, bu alandaki öncü kimliğimizle destek vermeye devam edeceğiz." dedi.

Ödül töreninde konuşan EMEA Finance Dergisi Editörü Tim Burke ise "Garanti Bankası, bugüne kadar gösterdiği performansla rakiplerini geride bırakarak, hem Türkiye'de hem de uluslararası arenada, proje finansmanı alanında ne kadar tecrübeli olduğunu gösterdi. EMEA Finance olarak, son beş yılda Türkiye ekonomisinin gösterdiği büyüme ve Türk sermaye piyasalarındaki gelişmeye özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Bu başarının arkasındaki öncü finans kuruluşlarından birine bu ödülü vermekten büyük bir heyecan duyuyoruz." dedi.

EMEA Finance Dergisi Hakkında

Yayın hayatında 5. yılını dolduran EMEA Finance, bugün 100'den fazla ülkede okunuyor. Okuyucularına Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi ekonomilerinde yaşanan gelişmeleri aktaran dergi, her yıl verdiği Proje Finansmanı Ödülleri'yle, bölgenin en başarılı projelerini yürüten şirketleri ve bu projeleri destekleyen bankaları ödüllendiriyor.