ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Mobil POS kullanan işyerlerinin  yeni nesil ödeme kaydedici cihaz geçişi için son tarih 1 Ekim 2013!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan 69 - 70 Seri Numaralı Tebliğler uyarınca; evlere servis yapan (kapıda ödeme alan) firmalar ve masada ödeme alan restoranlar gibi seyyar POS kullanan işyerlerinin 1 Ekim 2013 itibariyle hem yazarkasa hem de POS donanımı olan Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar kullanmaları gerekmektedir.

Bu tebliğlerden etkilenen Mobil POS kullanan işyerlerimiz:

  • 1 Ekim 2013 öncesinde,  işyerimiz bağlı olduğu Vergi Dairesinden Ö.K.C. izin yazısı almalıdır.
  • 1 Ekim 2013 öncesinde, izin yazısı ile birlikte yazarkasa firmalarının satış noktalarına giderek  satın aldığına dair Ö.K.C ürün faturası temin edilmelidir. Cihaz  henüz bayilerde  bulunmasa bile işyerlerimiz ödemesini yaparak satın alma işlemini gerçekleştirmesi yeterlidir.
  • Yeni ödeme kaydedici cihaz satın alındıktan sonra, fatura kesim tarihinden itibaren ürünün teslim alınması için 90 gün süre tanınmıştır.
  • Müşterilerimiz cihazları teslim aldığında, Garanti Bankası POS uygulamasının  cihazlara yüklenmesi için mutlaka Garanti Bankası şubesine başvurmalıdır.   

Anlaşmalı yazarkasa pos modellerinde Garanti Bankası kredi kartlarına ve Garanti bankası Ticari kartlarına özel ödeme fırsatları sunulmaktadır. 

 

Detaylı bilgi için tıklayın.