ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

İspanyol bankanın, geçen yıl 2 milyar Euro gelir elde ettiği ödeme sistemlerini, Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin yönetecek.

Garanti Bankası’nın hissedarlarından Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.’nın (BBVA), dünya çapında yaklaşık 1 milyon üye işyeri aracılığıyla 54 milyon kredi kartı kullanıcısına hizmet veren ödeme sistemleri operasyonu, İstanbul’dan yönetilecek. Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, Avrupa’nın önde gelen bankacılık gruplarından ve İspanya’nın en büyük 2. bankası BBVA’nın Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı’ı olarak atandı. Sezgin, Ergun Özen ile birlikte, Garanti Ödeme Sistemleri’nin Eş Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaparken, şirketin genel müdürlük görevini ise Onur Genç üstlenecek. Genç, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcılığına da devam edecek.

Mehmet Sezgin'in bağlı olacağı, BBVA’nın dünya çapındaki bireysel ve ticari bankacılık faaliyetlerinden sorumlu yöneticisi Jose María García Meyer-Dohner, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Türkiye, ödeme sistemlerinde dünyanın en gelişmiş ve inovatif pazarlarından biri. Garanti ise 16 milyon kart ve 500.000 POS’u ile bu pazarın açık ara lideri. Bu farkı yaratan ekibe 1999’dan beri liderlik eden Mehmet Sezgin’in, BBVA’nın 2 milyar Euro büyüklüğündeki ödeme sistemlerine yepyeni bir vizyon getireceğine inanıyorum.” dedi.

Mehmet Sezgin ise “Mobil teknolojilerin yardımıyla, nakitsiz bir toplum yaratma yolunda hızla ilerliyoruz. Ödeme sistemleri sektörü çok önemli bir dönüşümden geçiyor. BBVA gibi dev bir yapı içerisinde global bir görev üstlenerek, bu dönüşümün yönlendiricileri arasında yer almaktan, hem kendi adıma, hem sektörümüz ve Türkiye adına çok heyecanlıyım.” dedi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Garanti’nin hissedarları BBVA ve Doğuş Grubu’nun arasındaki güçlü ve uyumlu ilişkinin, global bazda ortak gelişme ve büyüme platformlarının yaratılmasına olanak tanıdığını söyledi.

1962 yılında doğan Mehmet Sezgin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü ve University of Massachusetts İş İdaresi (MBA) mezunu. Çeşitli özel sektör bankaları ve MasterCard Europe’da çalıştı. 1999 yılından bu yana Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Sezgin; Garanti Emeklilik ve Hayat, MasterCard Avrupa, Bankalararası Kart Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Garanti Bankası'nın ana sözleşmesine ve yıllık faaliyet raporlarına nasıl ulaşabilirim?

  Garanti Bankası ana sözleşmesi ve yıllık faaliyet raporlarına Yatırımcı İlişkileri'nden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası ne zaman kuruldu, vizyon, misyon ve stratejisi nedir?

  Garanti 1946 yılında Ankara'da kuruldu. Garanti'nin vizyonu: Avrupa'nın en iyi bankası olmaktır, stratejisi: uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmektir. Detaylı bilgi

 • Mülakatlarda adaylardan ne bekleniyor?

  Değişime açık olmak, müşteri odaklılık, iletişim, işbirliği ile çalışmak Garanti Bankası çalışma kültürünün olmazsa olmazları arasında. Detaylı bilgi

 • Mülakat aşamasında başarısız oldum. Tekrar aynı sürece katılabilir miyim?

  Mülakat sürecinde başarısız olan adayları tekrar aynı pozisyonlar için değerlendirmiyoruz. Detaylı bilgi