ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

1 Nisan İMKB Değişiklikleri

1 Nisan 2011 itibari ile İMKB veri yayınlama politikasında değişiklik yapmıştır. Yeni yapı ile  Garanti Bankası, İMKB ile veri yayınlama işlemleri için direkt sorumlu kurumlardan biri haline gelmiştir, İMKB ile veri yayınlama konusunda ilişkisini yapılan sözleşme ile “Birincil Dağıtıcı” olarak sürdürecektir.

Yeni düzenleme ile İMKB, veri izleyecilerinin hizmet ve paket tanımlarında da değişikliğe gitmiştir.  İMKB hizmetleri 4 paket ile sınıflandırılmıştır. Bu paketlerde verilen bilgi içeriklerini, paket ücretlerini, eski ve yeni paket tanım karşılaştırmalarını ve kimlerin bu bilgilere ulaşabileceğini ekteki tablodan görebilirsiniz.

Tabloda da belirtildiği gibi,

  • Tüm kullanıcılar (Garanti müşterisi olsun veya olmasın)  için verilebilecek hizmet  Sınırlı Düzey 1’dir.
  • Sınırlı Düzey 1 dışındaki tüm paket kullanıcılarının Garanti Bankası müşterisi olması gerekmektedir. IMKB yaptığı düzenleme ile, Sınırlı Düzey 1 dışındaki tüm paket kullanıcılarının, IMKB’ye “ad, soyad, telefon ve adres bilgileri” ile raporlanmasını zorunlu kılmıştır.
  • Düzey 1 verilerini Garanti müşterilerimiz ücretsiz olarak görebileceklerdir.
  • Düzey 1+ ve Düzey 2 paketlerini kullanmak isteyen müşterilerimizin ise internet şubemizi kullanarak e-trader tanımlama adımından tanımlama yapmaları ve belirlenmiş ücretleri ödemeleri  gerekmektedir.

Bu değişikliklerin e-Trader ve Paragaranti.com kanallarına etkileri aşağıdaki şekilde olacaktır:

e-Trader İnternet Java Uygulaması

Uygulamayı açan müşteriler Düzey 1 datası görecektir. Düzey 1+ ve ya Düzey 2 verilerinin görülebilmesi için bu hizmetlerin satın alınması gerekmektedir. İlgili hizmet paketi satışları İnternet Şubesi üzerinden e-Trader adımından yapılabilmektedir. 

e-Trader Mobil Uygulamalar (iPhone, Blackberry ve iPad)

Uygulamalar üzerinden İnternet - Cep Şubesi bilgileri ile giriş yapılmaması durumunda 15 dk gecikmeli Düzey 1+ datası yayınlanacaktır. Login olan müşteriler Düzey 1 datası göreceklerdir. Düzey 1+ ve ya Düzey 2 verilerinin görülebilmesi için bu hizmetlerin satın alınması gerekmektedir.

Paragaranti.com

Paragaranti.com’da yer alan tablolardan hacim bilgileri kaldırılırken, Sınırlı Düzey 1 paketinin sağladığı Hisse Kodu, Son İşlem Fiyatı ve Yüzdesel Değişim bilgileri sunulmaya devam edilecektir. Paragaranti.com üyelerine Araştırma Raporları görüntülenebilecek olup, anlık veriler sadece müşterilerimize sunulacaktır.

İMKB Saniye Endeksi uygulaması Paragaranti.com’dan kaldırılıp, yerine sadece müşterilerimizin yararlanabileceği, e-Trader Veri İzleme Ekranı’na yer verilmiştir. Hisse ve VOB hesabı olan müşterilerimiz, e-Trader Veri İzleme Ekranı’ndan hisse alış ve satışını da gerçekleştirebileceklerdir.

iPhone ve iPad e-Trader kullanıcılarının dikkatine!

Yeni İMKB düzenlemelerinden dolayı uygulamaların mevcut versiyonları üzerinde tüm İMKB verileri 15dk. gecikmeli yayınlanmaktadır. Çok yakında App Store'da uygulamaların yeni sürümleri yayınlanacaktır. Yeni versiyonları yüklemenizi rica ederiz.