ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Çocuklarımızın ellerinden sokak değil, Garanti Emeklilik tutuyor!

Garanti Emeklilik'in bugüne kadar hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerinde odak noktası hep çocuklar oldu. Garanti Emeklilik şimdi de, Milli Eğitim Bakanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliği ile yine çocuklara yönelik, yeni ve uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmenin mutluluk ve heyecanını yaşıyor.

Çocukların sokakta çalışması ya da çalışmaya zorlanması, ülkemizin her geçen gün daha önemli bir sorunu haline geliyor ve maalesef sokakta çalışan çocuklarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Bu çocukların bir kısmı hem okula gidip hem de sokakta çalışırken, büyük kısmı da eğitimlerini yarıda bırakarak, okuldan tamamen kopuyorlar.

Hepimizin bildiği gibi, evin geçimi çocukların görevi değil. Ancak aileler, bilerek ya da bilmeyerek buna izin veriyor hatta teşvik ediyorlar. Oysa, sokakta çalışan çocuklar her türlü tehditle karşı karşıya. Çocukları bu noktada korumanın yolu, onları okulda tutmaktan geçiyor. Projenin temel amacı da işte bu.

"Gelecekleri sokak değil, okul olsun" sloganıyla yürütülen Kalem Tutan Eller projesi kapsamında;

  • Hem okuyan hem sokakta çalışan çocuklarımızın okula olan bağlılıklarını ve başarı seviyelerini artırarak, onların sokaktan tamamen kopartılması hedefleniyor.
  • Çocuklar, haftada iki gün okullarında, başarılarının artmasına yönelik eğitimler alıyorlar.
  • Projede görev alan rehber öğretmenler, çocukların eğitimine katkıda bulunurken, aynı zamanda çocukların aileleriyle de belirli periyotlarda bir araya gelerek, ebeveynlerini çocukların okula devam etmesinin önemi ve aile geçiminin çocuğun görevi olmadığı, bu görevin ebeveyne ait olduğu konusunda bilinçlendiriyorlar.
  • Pilot bölge olarak İstanbul seçildi. İlk etapta, sokakta çalışan ilköğretim öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinde, 15 ilköğretim okulunda çalışmaya başlandı.
  • İçinde bulunduğumuz eğitim döneminde bu 15 okulda yaklaşık 1.000 çocuk ve ailelerine ulaşılacak. Projenin ilerleyen her dönemde daha fazla okul ve çocuğa ulaşarak, Istanbul'daki tüm ilçelerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.