ÖnemliGelişmeler

Önemli GelişmelerGaranti ve bankacılık ile ilgili tüm gelişmeler

Garanti'nin 2010 yılının ilk çeyreğindeki konsolide net kârı, 1 milyar 88 milyon 292 bin TL'ye ulaştı.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 31 Mart 2010 tarihli konsolide finansal tablolarını açıkladı. Bankanın 2010 yılının ilk çeyreğindeki konsolide net kârı, 1 milyar 88 milyon 292 bin TL'ye ulaştı. Garanti'nin konsolide aktif büyüklüğü 116 milyar 10 milyon 981 bin TL seviyesinde gerçekleşirken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek, 73 milyar 239 milyon 717 bin TL'ye yükseldi. Bankanın özsermaye kârlılığı %31, aktif kârlılığı ise %3,8 seviyesine ulaştı.

Genel Müdür Ergun Özen, "Kredilerdeki liderliğimizi, doğru bir stratejiyle, global krizin en zorlu dönemlerinde dahi sürdürmeyi başardık. Yine en çok kredi veren bankayız.
Uzmanlığımız, müşteriye yakınlığımız, farklı ve yaygın dağıtım kanallarına verdiğimiz önem sayesinde, sektörün üzerinde gelişen pazar payımızla, mortgage kredilerindeki lider pozisyonumuzu daha da güçlendik. İhtiyaç kredilerinde kullanıcı dostu ürün ve kredi süreçleri geliştirerek, çift haneli rakamlarla sektörün iki katından fazla büyüme elde ettik. Banka sigortacılığı alanındaki pazar payımızı artırarak, sektör lideri banka konumumuzu koruduk. Müşterilerimizin güvenini temsil eden mevduat toplamadaki başarımız ve genişleyen şube ağımızla, mevduatta sektörün üzerinde büyümeyi başardık." dedi.

Türkiye'nin önde gelen markalarından biri olan Bonus Card'ın bu yıl 10. yaşını kutladığını belirten Özen, "Türkiye'nin ilk çipli ve çokmarkalı kredi kartı Bonus Card, kısa sürede alışveriş alışkanlıklarını değiştirerek bir çığır açtı. Bugün 10 milyon kart adedine ulaşan Bonus, 7 banka tarafından hizmete sunuluyor, ciro bazında %27'ye yaklaşan payıyla ise Türkiye'nin lideri konumunda bulunuyor." dedi.

Garanti'nin performansının uluslararası otoritelerden ödüller aldığını vurgulayan Özen, "Euromoney dergisi tarafından, üst üste ikinci kez ‘özel bankacılık' alanında Türkiye'deki en iyi yerel banka (Best Local Bank of Turkey) seçildik. 2009'da gerçekleştirdiğimiz iki proje finansmanı işlemi, Euromoney Publications'ın önde gelen dergisi Project Finance tarafından 2 ödüle layık görüldü. Proje finansmanı işlemlerimiz, 2009'da sektörlerinin Avrupa'da Yılın Finansman Anlaşması seçildi." dedi.

Garanti Bankası'nın Seçilmiş Konsolide Finansal Göstergeleri (31 Mart 2010)

Vergi ve Karşılıklar Öncesi Brüt Kâr

1.579 milyon TL

Nakdi Krediler

57.979 milyon TL

Vergi Öncesi Kâr

1.376 milyon TL

Gayri Nakdi Krediler

15.261 milyon TL

Net Kâr

1.088 milyon TL

Toplam Aktifler

116.011 milyon TL

Mevduat

71.460 milyon TL

Özkaynaklar

14.999 milyon TL