GüvenlikAltyapısı

.

Güvenliğinizi her zaman düşünüyoruz.

Garanti Bankası'nda güvenlik; altyapı güvenliği ve veri trafiğinin güvenliği olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir.

Altyapı  güvenliği

Hizmet vermekte kullandığımız donanımın, yazılımın ve network altyapısının güvenliğini sağlamak amacıyla, güvenilirliği pek çok ortamda test edilmiş network ürünleri kullanıyoruz.

Veri trafiğinin güvenliği

Siz servisimizden yararlanırken oluşan veri trafiğinin güvenliği dört temel bileşenden oluşuyor:

 • Authentication: Tanıma
 • Authorization: Yetki Kontrolü
 • Non-Repudiation: Sorumluluk
 • Data Protection: Bilginin bütünlüğü ve gizliliği

Bu dört bileşenden ilk ikisi sadece yetkisi olan müşterilerimizin işlem yapabilmelerini sağlar. Bu amaçla İnternet/Cep kullanıcısıysanız şubeye girmeden önce bir takım güvenlik adımlarından geçmeniz gerekir:

Müşteri Numarası: Garanti Bankası’yla çalışmaya başladığınız anda sahip olduğunuz kişiye özel numaranızdır.

Parola: Garanti İnternet'e ilk girişinizde belirlediğiniz şifrenizdir. 6-8 rakam ve karakterden oluşur.

Güvenlik Resmi: daha önce seçmiş olduğunuz ve parolanızı girdikten sonra ekranda karşınıza çıkan resimdir. Aynı ekranda Garanti İnternet/Cep'i son kullanma tarih ve saatinizi de görüntülersiniz. Sahtecilik olaylarından korunmak için, öncelikle bu bilgileri kontrol ederek doğruluğundan emin olup, ondan sonra şifrenizi girmeniz gerekir.

Kullanıcı Kodu: banka tarafından kullanıcıya verilen Bireysel Müşteri Numarası'dır. Garanti İnternet'te işlem yapabilmeniz için bu dört (tüzel kullanıcılar için beş) parametreyi doğru olarak girmeniz gerekir.

Üçüncü bileşen sorumluluk (non-repudiation) ise sizin ile banka arasında başvuru sırasında imzalanan sözleşme ile sağlanır.  

Dördüncü olarak bilginin bütünlüğü ve gizliliği (data protection) için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan SSL (Secure Sockets Layer) protokolü kullanılmaktadır.

SSL protokolünün özellikleri:

 • SSL protokolü bütün yaygın web, wap sunucuları (server) ve tarayıcıları (browser) tarafından desteklenen bir protokoldür.
 • SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar.
 • Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir.
 • Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.
 • Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2 128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir.

İlginizi çekebilir

Garanti İnternet GirişGaranti İnternet Giriş

Yardım ve ÖnererYardım ve Öneriler

 • Mobil imza, Elektronik İmza, Elektronik Sertifika, Nitelikli Elektronik Sertifika nedir?

  Mobil İmza, elektronik ortamlarda kullanabileceğiniz kimlik kartınız olan nitelikli elektronik sertifika'yı rahatça almanızı ve kullanmanızı sağlayan bir servistir. Detaylı bilgi

 • Şifrematik almak için Garanti müşterisi/garanti.com.tr kullanıcısı mı olmalıyım? Ücretli mi?

  Evet. Şifrematik sahibi olabilmeniz için Garanti müşterisi olmanız ve İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Şifrematik aktivasyonunu sadece ve sadece mevcut parolanız / şifreniz ile giriş yaptığınız İnternet Şubesi'nden yapabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle İnternet Şubesi kullanıcısı olmanız gerekmektedir. İnternet Şubesi'ne başvuru için tıklayın. Şifrematik talebi sırasında bir defalık 30 TL Şifrematik hizmet bedeli alınmaktadır. Şifrematik talebini yalnızca İnternet Şubesi'nde bulunan Şifrematik menüsünden yapabilirsiniz. Şirketler ise Şifrematik talebi için şubelerine başvurabilirler. Şifrematik'iniz 7 iş günü içerisinde talep sırasında belirttiğiniz adresinize kurye ile ulaştırılacaktır. Şirketler ise Şifrematik'lerini şubelerinden alabilirler. Detaylı bilgi

 • Mobil İmza'ya nasıl başvurabilirim? Cep Şifrematik ile aynı telefonda kullanılır mı?

  İnternet Şubesi'nden Mobil İmza'ya başvuru yapabilir, eğer cep telefonu bilgileriniz eksikse Paramatiklerden veya Garanti Şubesi'nden güncelleyebilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Ücretsiz antivirüs uygulaması nasıl indirebilirim?

  http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/subesiz/internet_bankaciligi/guvenlik/webroot.page Detaylı bilgi