6 AltınKural

.

Size önerdiğimiz 6 Altın Kural'la güvenliğinizi arttırın.

İnternetteki güvenliğinize en az sizin kadar önem veriyoruz. Bizim aldığımız önlemlerin yanında sizin de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar, bankacılık işlemlerinizde ekstra güvenlik sağlar.

E-Posta ve Telefonlara Dikkat

 • Garanti Bankası kişisel bilgilerinizi veya parolanızı asla mail yoluyla talep etmez. Aldığınız e-posta sizi kişisel bilgilerinizi veya parolanızı girmeniz için bir siteye yönlendiriyorsa, derhal 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak Garanti İnternet Destek Hattı'na bilgi vermelisiniz. 
 • Bazı virüsler e-posta yoluyla yayılabilmektedir. Göndericisini tanımadığınız veya şüpheli görünen e-postaları okumadan silmelisiniz.

 • Telefonla bankamız, çeşitli kurumlar veya yerler tarafından aradığını iddia ederek; ödül kazandınız veya başka çeşitli bahaneler öne sürerek kişisel ya da bankacılık bilgilerinizi isteyen kişilere karşı dikkatli olmalısınız.

 • Şüphe uyandıran aramalara itibar etmeyerek; para transferi, bilgi paylaşımı gibi taleplerine karşılık vermemeli ve konuyla ilgili hemen bankamızı bilgilendirmelisiniz.

Tarayıcınıza garanti.com.tr yazmalısınız

 • Her Garanti İnternet'i kullanmak istediğiniz zaman tarayıcınızın adres bölümüne garanti.com.tr yazıp, bu sayfadaki Garanti İnternet linkine tıklamalısınız. Bu, phishing (olta) saldırılarına karşı en etkili önlemdir.

Özel Bilgilerinizi Gizli Tutmalısınız

 • Doğum tarihi, kimlik numarası gibi bilgilerinizi talep eden kişilere karşı şüpheci olmalısınız. Bu tür bilgiler yalnızca 444 0 333 Alo Garanti'yi arayarak parola işlemleri yapmak istediğinizde sorulur.
 • Garanti Bankası hiç bir zaman anne kızlık soyadınızın tamamını istemez. Anne kızlık soyadınızın tamamı istenirse 444 0 333 Alo Garanti, Garanti İnternet Destek Hattı'na bilgi verin.
 • Yakından tanıdığınız kişilerden gelse bile, e-postalarda, sohbet odaları ya da mesajlaşma servislerinde sizden gizli bilgileriniz istendiğinde dikkatli olmalısınız.

Karmaşık Parolalar Kullanmalısınız

 • Doğum tarihi, takma ad gibi kolay tahmin edilebilecek parolalardan kaçınmalısınız. Birçok kişi karmaşık parolalar kullanmaları durumunda bu parolalarını unutacaklarını düşünür. Bunu engellemek için kolayca hatırlayabileceğiniz bir kelimenin içine rakamlar ekleyebilirsiniz.
 • Maksimum güvenlik için "Tek Kullanımlık Şifre" üretme cihazı Şifrematik kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Korumalı ve Güvendiğiniz Bilgisayarları Kullanmalısınız.

 • Faydalı linkler sayfasındaki programları düzenli bir biçimde kullanmanız bilgisayarınızı virüs ve benzeri zararlı programlardan koruyacaktır.
 • İnternet cafe gibi halka açık veya güncel anti-virüs yazılımları bulunmayan bilgisayarlardan hiç bir şekilde işlem yapmamalısınız.
 • İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden, güvenlik gerektiren işlemler yapmamanızı öneriyoruz.

Site ismini mutlaka kontrol etmelisiniz!

Parola ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; Internet Explorer için (ssl_ie), Netscape için (ssl_ns) olduğundan emin olmalısınız. Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten Garanti Bankası'na ait olduğunu gösterir, üzerine iki kez tıkladığınızda; "Issued to: sube.garanti.com.tr" ve "Issued by: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c) 97 VeriSign" bilgilerinin çıktığını kontrol etmelisiniz.

Güvenle kullanabileceğiniz diğer siteleri aşağıda görebilirsiniz:

www.garanti.com

www.garantibankasi.com

www.garantibankasi.com.tr

www.garantibank.com

www.paragaranti.com

www.cepbank.com

www.garantiyatirim.com

www.garantiyatirim.com.tr

www.garantiemeklilik.com.tr

www.bonus.com.tr

www.americanexpress.com.tr

www.money.com.tr

www.flexicard.com.tr

İlginizi çekebilir

Garanti İnternet GirişGaranti İnternet Giriş