FindeksKredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notunu nasıl öğrenebilirim?

.

Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Findeks Kredi Notu yüksek ise daha kolay krediye erişebileceğin gibi daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsiniz.

Risk Raporunuzu Neden Bilmelisiniz?
Findeks Kredi Notu herkes için önemli bir finansal kredibilite göstergesidir. Findeks Kredi Notu’nuzu şimdiden bilmeniz, ileride kredi alırken veya ileri vadeli bir borca girerken size avantaj sağlayacaktır. Findeks Kredi Notu'nuzu bilmeniz, düşükse yükseltmek için yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olmanız, yüksekse bu seviyeyi korumanız için size yardımcı olacaktır.

Risk Raporunuzu Nasıl Alabilirsiniz?
Risk Raporu'nuzu, Garanti Internet’te Başvurular menüsünden birkaç saniye içerisinde alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu'mu Nasıl Artırabilirim?
Findeks Kredi Notu'nuzun iyileştirilmesi ya da korunması için genel olarak kredili ürünlerin düzenli ödenmesi, Findeks Kredi Notu’nun yükselmesi ya da sabit kalması için yeterlidir.

Findeks Kredi Notu’nun Bileşenleri Nelerdir?

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları -> Etkileme Oranı: %30

Bireysel kredi taksitlerinizin ve kredi kartı ekstrelerinizdeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’nuzu yükselten bir unsurdur. Ödemelerinizin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nuzu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu -> Etkileme Oranı: %25

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

  • Yeni Kredi Açılışları -> Etkileme Oranı: %20

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

  • Kredi Kullanım Yoğunluğu -> Etkileme Oranı: %15

Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

İlginizi çekebilir...

Kredinizi hesaplayın, hemen başvurun!

Kredinizi hesaplayın, hemen başvurun!

Kredinizi hesaplayın, hemen başvurun!

e-kredi

Garanti.com.tr'den başvurması kolay kredi!

Garanti.com.tr'den başvurması kolay kredi!

Avans Hesap

Hesabınızda para yokken bile faturalarınız ödensin.

Hesabınızda para yokken bile faturalarınız ödensin.