Yönetim Kurulu

Yetkin yönetim anlayışı ile güçlü ve saygın bir marka Yetkin yönetim anlayışı ile güçlü ve saygın bir marka

Garanti Yönetim Kurulu'nu tanıyın

Ferit Faik Şahenk

Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Garanti Yatırım’ın Kuruculuğu ve Başkan Yardımcılığı, Doğuş Holding CEO’luğu ve Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Alman İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Vekilliği ve Türk-Yunan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Ferit F. Şahenk, daha önce de Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Dünya Ekonomik Forumu ve Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi içerisinde aktif bir üye olarak yer almaktadır. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu; London School of Economics (LSE) Orta Doğu Merkezi Danışma Kurulu ve Endeavor Türkiye Etkin Girişimci Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ferit F. Şahenk Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü mezunudur. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevini 18 Nisan 2001 tarihinden beri üstlenmektedir. Ferit F. Şahenk’in Doğuş Holding’in çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevleri bulunmaktadır.

Süleyman Sözen

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Süleyman Sözen, Maliye Bakanlığı’nda ve Hazine Müsteşarlığı’nda Baş Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılından itibaren özel sektörde, özellikle finans kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenen Sözen, 1997 yılında katıldığı Garanti Bankası Yönetim Kurulu’nda, 8 Temmuz 2003’ten beri Başkan Vekilliğini üstlenmektedir. Yeminli Mali Müşavir unvanı bulunan Sözen, Garanti Bankası bünyesinde ayrıca Garanti Bank International N.V. ve GarantiBank Moscow’un Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Sözen’in Doğuş Holding’in çeşitli iştiraklerinde de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevleri bulunmaktadır.

Dr. Ahmet Kamil Esirtgen

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Stanford BusinessSchool (MBA) ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi (doktora programı) mezunu olan Ahmet Kamil Esirtgen, akademik kariyerinden sonra, 1975 yılından itibaren, çeşitli özel sektör kuruluşlarında çalıştı. 1987 yılında Doğuş Grubu’na katıldı ve Finansman Grup Başkanlığı görevini üstlendi. Esirtgen, Doğuş Grubu ile diğer bazı özel sektör kuruluşlarında Yönetici ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. 19 Mart 1992 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Ergun Özen

Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Müdür

New York State University Ekonomi Bölümü ve Harvard Business School Üst Düzey Yönetici Programı mezunu olan Ergun Özen, 1992 yılında Garanti’ye katıldı. 1 Nisan 2000 tarihinden bu yana Garanti Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Özen, aynı zamanda Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Faktoring Hizmetleri A.Ş., Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş., Garanti Bilişim Teknolojisi ve Tic. T.A.Ş., Garanti Bank SA (Romanya) ve GarantiBank Moscow’da Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Özen bu sorumluluklarına ek olarak, Türkiye Bankalar Birliği, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmektedir. 14 Mayıs 2003 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Dr. M. Cüneyt Sezgin

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü, Western Michigan University İş İdaresi (MBA) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (doktora programı) mezunu olan M. Cüneyt Sezgin, çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı. 2001 yılında Garanti Bankası’na katılan Dr. Sezgin, Banka Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği yanı sıra Garanti Bank SA (Romanya), Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Yönetim Kurulu Üyeliklerini sürdürüyor. 30 Haziran 2004 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Sezgin, 30 Nisan 2013 tarihinden beri Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili düzenlemeleri çerçevesinde, Garanti Bankası Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Jaime Saenz de Tejada Pulido

Yönetim Kurulu Üyesi

Jaime Saenz de Tejada, Pontificia Comillas Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi İşletme ve yine aynı Üniversitenin Hukuk Fakültesi lisans mezunudur. Çeşitli özel sektör kurumlarında çalıştı. 1998 yılında BBVA’ya katılan Saenz de Tejada, halen BBVA’da Mali İşler Direktörü (CFO) olarak görev yapıyor. 2 Ekim 2014 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Manuel Galatas Sanchez-Harguindey

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Manuel Galatas Sanchez-Harguindey Georgetown Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü mezunudur. Çeşitli özel firmalarda yöneticilik görevleri yürüttükten sonra, 1994 yılında Argentaria’da (bugün artık BBVA) göreve başladı. Garanti ile ortaklık öncesi BBVA Hong Kong’da BBVA’nın Asya/Pasifik’teki tüm Şube ve Temsilciliklerinden sorumlu Genel Müdür olarak görev yaptı. Halen Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetim Komitesi Üyeliğinin yanı sıra Garanti Bankası Genel Müdürlük binasında yer alan BBVA Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Ayrıca Garanti Bank SA (Romanya), GarantiBank Moscow, Garanti Bank International N.V., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Factoring Hizmetleri A.Ş. ile Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ve Garanti Filo Yönetimi Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliklerini sürdürüyor. 5 Mayıs 2011 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan Manuel Galatas Sanchez-Harguindey, 30 Nisan 2013 tarihinden beri Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili düzenlemeleri çerçevesinde, Garanti Bankası Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Sema Yurdum

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Sema Yurdum, 2000 yılında Harvard Business School’da üst düzey yöneticilere dönük olarak uygulanan yüksek seviyede yöneticilik programını tamamladı. 1979-1980 yıllarında özel sektörde bir firmada insan kaynakları uzmanı olarak çalışma yaşamına başlayan Yurdum, 1980-2005 yılları arasında bankacılık alanında kariyer yaptı. 1992-2005 yılları arasında Garanti Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı ve Banka’nın çeşitli iştiraklerinde Denetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Yurdum, 2006 yılından bu yana şirketlere yönelik danışmanlık hizmeti veriyor. 30 Nisan 2013 tarihinden beri Garanti Bankası Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Garanti Bankası'nın ana sözleşmesine ve yıllık faaliyet raporlarına nasıl ulaşabilirim?

  Garanti Bankası ana sözleşmesi ve yıllık faaliyet raporlarına Yatırımcı İlişkileri'nden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası ne zaman kuruldu, vizyon, misyon ve stratejisi nedir?

  Garanti 1946 yılında Ankara'da kuruldu. Garanti'nin vizyonu: Avrupa'nın en iyi bankası olmaktır, stratejisi: uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmektir. Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır?

  Yönetim Kurulu, Ferit Faik Şahenk (Başkan), Süleyman Sözen (Başkan Vekili), Dr. Ahmet Kamil Esirtgen, Ergun Özen, Dr. M. Cüneyt Sezgin, Angel Cano Fernandez, Carlos Torres Vila, Manuel Pedro Galatas Sanchez-Harguindey, Manuel Castro Aladro’dan oluşmaktadır Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası'nın ortaklık yapısı nedir?

  Garanti Bankası'nın yönetiminde iki güçlü kurum, Doğuş Holding ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), eşit ortaklık ilkesiyle hareket ediyor Detaylı bilgi