Yönetim Kurulu

Yetkin yönetim anlayışı ile güçlü ve saygın bir marka Yetkin yönetim anlayışı ile güçlü ve saygın bir marka

Garanti Yönetim Kurulu'nu tanıyın

Ferit Faik Şahenk

Yönetim Kurulu Başkanı

Doğuş Grubu ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanıdır. Garanti Yatırım'ın Kuruculuğu ve Başkan Yardımcılığı, Doğuş Holding CEO'luğu ve Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu üyeliği, DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Alman İş Konseyi Başkanlığı ve Türk-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Ferit F. Şahenk, daha önce de Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Dünya Ekonomik Forumu ve Medeniyetler İttifakı İnisiyatifi içerisinde aktif bir üye olarak yer almaktadır. Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) Sloan School of Management Avrupa, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika Bölgesel Yürütme Kurulu; London School of Economics (LSE) Orta Doğu Merkezi Danışma Kurulu ve Endeavor Türkiye Etkin Girişimci Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Ferit F. Şahenk Boston College Pazarlama ve İnsan Kaynakları Bölümü ve Harvard Business School “Owner/President” Yönetici Programı mezunudur.

Süleyman Sözen

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Süleyman Sözen, Maliye Bakanlığı'nda ve Hazine Müsteşarlığı'nda Baş Hesap Uzmanı olarak görev yaptı. 1981 yılından itibaren özel sektörde, özellikle finans kuruluşlarında çeşitli görevler üstlendi. 1997 yılından bu yana Doğuş Holding'in ve Garanti'nin çeşitli iştiraklerinin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı olarak görev yapan Sözen'in Yeminli Mali Müşavir unvanı bulunuyor.

Dr. Ahmet Kamil Esirtgen

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Stanford Business School (MBA) ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi (doktora programı) mezunu olan Ahmet Kamil Esirtgen, akademik kariyerinden sonra, 1975 yılından itibaren, çeşitli özel sektör kuruluşlarında çalıştı. 1987 yılında Doğuş Grubu'na katıldı ve Finansman Grup Başkanlığı görevini üstlendi. Esirtgen, Garanti'nin bazı iştirakleriyle diğer bazı özel sektör kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Ergun Özen

Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Müdür

New York State University Ekonomi Bölümü ve Harvard Business School Üst Düzey Yönetici Programı mezunu olan Ergun Özen, 1992 yılında Garanti'ye katıldı. 1 Nisan 2000 tarihinden bu yana Garanti Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Özen, aynı zamanda Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Garanti Portföy Yönetimi A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Factoring Hizmetleri A.Ş., ile Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Bank SA ve Öğretmen Akademisi Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ergun Özen bu sorumluluklarına ek olarak Garanti Bank Moscow, Garanti Bank International NV, Türkiye Bankalar Birliği, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmektedir.

Dr. M. Cüneyt Sezgin

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü, Western Michigan University İş İdaresi (MBA) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (doktora programı) mezunu olan M. Cüneyt Sezgin, çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı. 2001 yılında Garanti Bankası’na katılan Dr. Sezgin Banka Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi üyeliği yanı sıra,Garanti Bank Romanya, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Factoring Hizmetleri A.Ş., Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Filo Yönetimi ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Yönetim Kurulu Üyeliklerini sürdürüyor.

Carlos Torres Vila

Yönetim Kurulu Üyesi

Carlos Torres Vila, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Elektrik Mühendisliği ve MIT Sloan İşletme Fakültesi İşletme Bölümü lisans ve yüksek lisans mezunudur. MBA derecesini de MIT'den aldıktan sonra İspanya'da Universidad Nacional de Educación a Distancia'den (UNED) hukuk derecesini aldı. Çeşitli özel sektör kurumlarında çalıştı. 2008 yılında BBVA'ya katılan Torres Vila, halen BBVA'nın Strateji ve Kurumsal Gelişim Bölümleri Yöneticisi ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Manuel Castro Aladro

Yönetim Kurulu Üyesi

Universidad Pontificia Comillas'den (ICADE) Ekonomi ve İşletme Bölümü mezunu olan Manuel Castro Aladro, MBA derecesini University of Chicago İşletme Fakültesi'nden aldı. Çeşitli özel firma ve bankalarda yöneticilik görevleri yürüttükten sonra, 1992 yılında BBVA'da göreve başladı. 2003 ile 2009 yılları arasında, İş geliştirme ve İnovasyon Bölüm Başkanlığını yürüttü. Halen BBVA'nın Global Risk Yönetim Bölüm Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Cano Fernández

Yönetim Kurulu Üyesi

Oveido Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Bölümü mezunu olan Angel Cano Fernández, Argentaria bünyesine 1991 yılında mali işlerin geliştirilmesinden sorumlu Kontrolör Yardımcısı olarak katıldı. 1998 yılında Kontrolör ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevine atandıktan sonra 2001 ile 2003 yılları arasında, BBVA'in Mali İşler'den sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Ardından 2005 yılında BBVA'nın teknoloji liderliği görevini üstlenerek İnsan Kaynakları ve Bilgi Teknolojileri Bölüm Başkanlıklarını yürüten Fernández, 2006 yılından bu yana BBVA Grubu'nun Global Transformasyonundan sorumludur. Cano Fernández 2009 yılından bu yana BBVA'nın Başkanı ve Operasyonlardan sorumlu Başkan Yardımcısı (COO) olarak görev yapıyor.

Manuel Galatas Sanchez-Harguindey

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Manuel Galatas Sanchez-Harguindey Georgetown Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Finans Bölümü mezunudur. Çeşitli özel firmalarda yöneticilik görevleri yürüttükten sonra, 1994 yılında Argentaria'da (bugün artık BBVA) göreve başladı. Garanti ile ortaklık öncesi BBVA Hong Kong'da BBVA'nın Asya/Pasifik'teki tüm Şube ve Temsilciliklerinden sorumlu Genel Müdür olarak görev yaptı. Halen T. Garanti Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği ve Denetim Komitesi üyeliğinin yanı sıra, T. Garanti Bankası A.Ş. Genel Müdürlük binasında yer alan BBVA Türkiye Temsilcilik Ofisinin Genel Müdürü olarak görev yapıyor. T. Garanti Bankası A.Ş., Garanti Bank Romania, GarantiBank Moscow, GarantiBank International NV, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Garanti Portföy Yönetimi A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Factoring Hizmetleri A.Ş. ile Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Ödeme Sistemleri ve Garanti Filo Yönetimi Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliklerini sürdürüyor.

Belkıs Sema Yurdum

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Sema Yurdum, 2000 yılında Harvard Business School‘da üst düzey yöneticilere dönük olarak uygulanan yüksek seviyede yöneticilik programını tamamladı. 1979-1980 yıllarında  özel sektörde bir  firmada insan kaynakları uzmanı olarak çalıştıktan sonra 1980-2005 yılları arasında bankacılık alanında kariyer yaptı. 1992-2005 yılları arasında Garanti Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı ve Banka’nın çeşitli iştiraklerinde denetim kurulu üyeliği  görevlerini  yürüttü. Sema Yurdum, 2006 yılından bu yana şirketlere yönelik serbest danışmanlık hizmeti veriyor.

Yardım ve ÖnerilerYardım ve Öneriler

 • Garanti Bankası ne zaman kuruldu, vizyon, misyon ve stratejisi nedir?

  Garanti 1946 yılında Ankara'da kuruldu. Garanti'nin vizyonu: Avrupa'nın en iyi bankası olmaktır, stratejisi: uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmektir. Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası'nın ana sözleşmesine ve yıllık faaliyet raporlarına nasıl ulaşabilirim?

  Garanti Bankası ana sözleşmesi ve yıllık faaliyet raporlarına Yatırımcı İlişkileri'nden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası'nın ortaklık yapısı nedir?

  Garanti Bankası'nın yönetiminde iki güçlü kurum, Doğuş Holding ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), eşit ortaklık ilkesiyle hareket ediyor Detaylı bilgi

 • Garanti Bankası Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır?

  Yönetim Kurulu, Ferit Faik Şahenk (Başkan), Süleyman Sözen (Başkan Vekili), Dr. Ahmet Kamil Esirtgen, Ergun Özen, Dr. M. Cüneyt Sezgin, Angel Cano Fernandez, Carlos Torres Vila, Manuel Pedro Galatas Sanchez-Harguindey, Manuel Castro Aladro’dan oluşmaktadır Detaylı bilgi