Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik’te yepyeni bir dönem başlıyor!
.

Bireysel Emeklilik, emeklilikte rahat etmenizi, hayallerinizi gerçekleştirmeniz için güvenli bir şekilde tasarruf yapmanızı ve bu tasarruflarınızı yatırıma çevirmenizi sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Yatırımlarınızla elde ettiğiniz birikimi emekliliğiniz sırasında ister toplu para, ister emeklilik maaşı olarak almanızı sağlar.

1 Ocak 2013 tarihinde hayata geçen yeni düzenlemelerle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi artık çok daha avantajlı! Artık, doktor, çiftçi, ev hanımı ya da öğrenci, çalışan çalışmayan, 18 yaşını doldurmuş olan herkes sisteme katılabilir. Üstelik, başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısı uygulaması sayesinde sisteme yatıracağınız katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirilir. Yani yatırdığınız 100 TL katkı payı için devlet de katılımcı alt hesabınıza 25 TL katkı payı yatırır.

 • Avantajlar

  Gelecekte aktif çalışan/emekli dengesinin değişmesiyle emekli maaşlarında meydana gelebilecek olumsuzluklardan etkilenmemek için bireysel emekliliğin avantajlarından yararlanabilirsiniz:

  • Bireysel Emeklilik ile kamunun size sağladığı emeklilik gelirini tamamlayıcı ikinci bir emeklilik geliri elde edersiniz.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yapacağınız katkı payı ödemelerini kendi seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirerek emekliliğiniz boyunca arzu ettiğiniz refah düzeyinde yaşayabilirsiniz.
  • Sistemdeki devlet katkısı uygulaması sayesinde belirli limitler dahilinde, sisteme yatıracağınız her 100 TL katkı payı için devlet de katılımcı alt hesabınıza 25 TL katkı payı yatırır. Böylece daha çok tasarruf edersiniz.
 • Sıkça Sorulan Sorular

  "Yardım ve Öneriler" bölümümüzden aşağıdaki soruların sizin için faydalı olabileceğini düşündük...

  Emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılabilir miyim?

  Bireysel Emeklilik Sistemi'nden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz ancak bu durumda emekli olmanın getirdiği avantajlardan yararlanamazsınız.

  Detaylı bilgi

  Sistem katılımcının hakkını nasıl koruyor?

  Emeklilik şirketleri, Hazine Müsteşarlığı, SPK, bağımsız aktüeryal denetçiler, bağımsız dış denetim ve şirket iç denetçisi tarafından sürekli denetimden geçmektedir.

  Detaylı bilgi

  Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ne kadar ödeme yapılıyor?

  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde, ödeyeceğiniz katkı paylarınızı gelecekte almak istediğiniz emekli maaşına veya toplu paraya göre siz belirleyebilirsiniz.

  Detaylı bilgi

  Fon pay değeri nasıl hesaplanıyor?

  Fonun pay değeri, net varlık değerinin dolaşımdaki pay sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

  Detaylı bilgi

İlginizi çekebilir...

Görünmez Kaza Sigortası

Görünmez kazalara karşı kendinizi güvence altına alın.

Görünmez kazalara karşı kendinizi güvence altına alın.

Garantili Yarınlar Sigortası

Geleceğiniz güvence, içiniz rahat.

Geleceğiniz güvence, içiniz rahat.

Fon Biriktiren Hesap

Düzenli yatırım ödemelerinizi kredi kartınızla yapın.

Fon Biriktiren Hesap